Elveszett városra épült a szicíliai mecset
2007. augusztus 7. 11:00
Egy nyugat-szicíliai kastély romjainak közelében a rengeteg régészeti lelet mellett ez év júniusában egy újabb ősi maradványra bukkantak - egy ókori oszlop alapjára.
Korábban
Az Észak-Illinois Egyetem (NIU) végzős régészhallgatói Michael Kolb antropológia professzor vezetésével a szicíliai Salemi falu közelében folytattak ásatásokat. Kolb és csapata 2004 óta kutatja a helyszínt, hogy bizonyítékot találjanak az "elveszett város, Alicia" létezésére, amely 2300 évvel ezelőtt élte virágkorát ezen a helyen. Kolb jól ismerte Szicília iszlám történetét, de soha nem gondolta, hogy bizonyítékot is talál rá.
Szicília ugyanis mintegy 200 évig, a 11. századi normann hódításig arab uralom alatt állt. A mecseteket persze rég lerombolták, vagy átépítették, de az arab hatás máig tetten érhető a kézművességben és az építészetben. Még Salemi neve is arab eredetű. "Szicília arab vagy iszlám korszaka régészeti szempontból elenyésző - csak rövid ideig tartott, és igen nehéz erre utaló leleteket találni" - mondja Kolb.
A csapat már 2004-ben hozzákezdett a gipszalap kiásásához, amit nem tudtak besorolni sehová, míg rá nem bukkantak az oszlop alapzatára. "A gipszalap szokatlanul nagy, eddig 15-20 négyzetmétert ástunk ki, és a területen nyoma sincs háztartási tárgyaknak, például evőeszközöknek vagy konyhai eszközöknek. Úgy gondoljuk, hogy egy középkori középület volt, feltevésünk szerint egy mecset" - mondja Kolb.
"A méretei hasonlítanak egy közeli városban talált mecsethez, és ennek is egy oszlopa van, de a mi épületünk sokkal szebben kidolgozott, mert jó minőségű gipszet használtak hozzá. Az építmény dél-keleti, Mekka felé néző iránya is mecsetre utal, és a keresztény-normann időkben hirtelen pusztították el. De 100 százalékos bizonyosságot csak akkor szerezhetünk, ha megtaláljuk a szentélyt, ez pedig a következő expedíciók célja lehet majd".
A helyiek úgy tartják, hogy a salemi kastélyt a normannok építették. A kastély romba dőlt, majd az egész falut elpusztító 1968-as földrengés után bezárták. A falu lakói már régóta azt állítják, hogy Salemi és az "elveszett város" egy és ugyanaz, bár Alicia (görögül Haliküai, latinul Halicyae) pontos helye nem ismert. Az elmúlt két évtizedben útépítések és csatornázások során több görög cserépmaradvány is előkerült. Kolb és olasz kollégája, Pier Francesco Vecchio 2001-ben kezdtek el dolgozni a falu más részein.
Kolb és diákjai nem találtak ugyan bizonyítékot az elveszett város létezésére, de több olyan nyomot is felfedeztek, amelyek alátámasztják a falusiak vélekedését. A csoport bronz lándzsahegyeket, több mint 2000 éves kerámiákat, az i.e. 4-3. századból származó arany fülbevalókat, Athené arcát ábrázoló függőket, pun és hellenisztikus érméket, 36 ékesen díszített mérősúlyt, görög istennőt formáló kerámiaedényeket, valamint főzési és sütési technológiára utaló bizonyítékokat talált. "Minden jel arra mutat, hogy Alicia városa Salemi helyén feküdt" - mondja Kolb.
Miközben a helyi hatóságok az épületek és házak újjáépítésével vannak elfoglalva, igyekeznek megerősíteni a közösség kulturális és történelmi jelentőségét. A kastélyt renoválják, és múzeumot akarnak kialakítani benne, amelyben a turisták megtekinthetik az ásatások eredményeit.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap