Kárpótlást követelnek a Lengyelországból deportált ukránok
2007. április 27. 16:00
Több mint 150 ezer, Lengyelországból kitelepített ukrán követelt kárpótlást a lengyel hatóságoktól a Visztula-hadművelet 60. évfordulója előtt.
Korábban
![]() |
Az UPA egykori plakátja |
"Igaz, Ukrajnában sincs törvény, amely elismerné a Visztula-hadművelet áldozatainak veszteségeit" - tette hozzá Surkalo. Korábban Viktor Juscsenko elnök kérte a parlamentet, hogy értékelje politikai és jogi szempontból "az ukrán történelem e szomorú lapját". Az Ukránok Világkongresszusa is kártérítést követelt Lengyelországtól.
1947. április 27-28-án a lengyel hadsereg a Visztula-hadművelet keretében több mint 150 ezer ukránt telepített ki erőszakkal Lengyelország délkeleti területeiről a második világháború végén az országhoz csatolt területekre. Az erőszakos kitelepítés 60. évfordulójára szervezett megemlékezésen április 27-én Lembergben részt vesz Viktor Juscsenko is. Nyugat-Ukrajnában tudományos konferenciákat tartanak a Visztula-hadműveletről és a deportálásokról, az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) fegyveres harcáról a mai Lengyelország ukránok laktak területein.
A lengyel szenátus már elítélte a Visztula-hadműveletet. Cserébe Lengyelország hasonló lépéseket vár Ukrajnától azzal kapcsolatban, hogy az UPA fegyveresei mintegy 100 ezer lengyelt öltek meg Volhíniában az 1940-es évek elején. Az elnök és jobboldali ukrán pártok rehabilitálni akarják az UPA-t "mint az Ukrajna függetlenségéért harcolót felet".
Volhíniában, a tömegmészárlások színhelyén a helyi hatóságok emlékművet emeltek az UPA tiszteletére. A lengyel áldozatok válaszul Varsó központjában szándékoznak emléket állítani az Ukrán Felkelő Hadsereg katonáinak kezétől elesetteknek. Az UPA rehabilitálása esetén az egyik lengyel kormánypárt, a Lengyel Családok Ligája is kárpótlást szándékozik követelni az ukrán hatóságoktól az UPA áldozatai részére.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- A társadalmi konvenciók nem szabhattak gátat az első magyar egyetemi tanárnő karrierjének tegnap
- Az MNL augusztus 20-i nyílt napja a 800 éves Aranybulla előtt tiszteleg tegnap
- A zsarnok apa árnyékában, katonaszökevényből lett filozófuskirály II. (Nagy) Frigyes tegnap
- Meghalt A tengeralattjáró és a Trója rendezője, Wolfgang Petersen tegnap
- Száz órán belül eldőlt a világ első élőben közvetített háborúja tegnap
- Visegrádig tervezték, de az I. világháború megakasztotta a szentendrei HÉV-vonal bővítését tegnap
- Csak két vészterhes év jutott Magyarország utolsó királyának tegnap
- Fegyver helyett kiéheztetéssel foglalta el Ausztria bevehetetlen erősségeit Hunyadi Mátyás tegnap