Meglepetést okozott a tajvani törikönyv
2007. február 8. 12:30
Új szempontból értelmezik Kína történelmét a január végén megjelent új tajvani középiskolai tankönyvek és a Tajvani Nemzeti Múzeum is újragondolta történeti tárlatát.
Korábban
Modern kulturális forradalom
Az oktatási miniszter által elfogadott történelemkönyvek a hivatalos álláspont szerint végre `szembeszállnak a kínai törekvéssel, amely nem fogadja el az 1949 óta különálló sziget szuverenitását, és még ma is minden eszközt megragad annak visszaszerzésére`. Az új tankönyvek kidolgozása hosszú előzményre tekint vissza, az újraértelmezést már 2004-ben bejelentették.
Az azóta sokat vitatott tankönyvreform ellentmondása főleg abban rejlik, hogy a tajvaniak a mai napig megosztottak a sziget identitása ügyében. Sokan valóban az önállóság mellett törnek lándzsát, ugyanakkor mások a Kínával történő egyesülésben látják az egyetlen lehetőséget.
![]() |
Mit látnak a tükörben? |
Lan Shun-teh, a kormányzati felügyelettel működő, tankönyveket kiadó nemzeti intézet elnöke szerint a kérdést nem kell túlmisztifikálni, "sok helyen csupán semlegesíteni kellett a korábban ideologikusra sikeredett könyveket". Ugyanakkor a kínai egységet szorgalmazó, egy százalék alatti tajvani párt rögtön az oktatási miniszter lemondását követeli. A tajvani miniszterelnök nyilatkozataiban szükséges és fontos lépésekként védte meg az oktatási reformot.
Zűrzavaros történelem Kína és Japán szorításában |
Nem tudni, a kínaiak mikor fedezték fel Tajvant, elképzelhető, hogy már a 3. században, de a 17. századi holland hódításig a szigetet csak az őslakók lakták. 1662-ben a hollandokat Cseng Cseng Kung csapatai kiűzték a szigetről. Cseng megalapította a Tungning Királyságot, ami húsz évig állt fenn. Tajvan innentől a kínaiaké volt 1895-ig, mikor Kínának le kellett mondania róla a kínai-japán háború során. 1895. május 25-én a japánok elleni függetlenedést elérendő megalapították a Tajvani Köztársaságot. Október 21-én azonban a japánok elfoglalták a fővárost,Tainant . A japánok építkezésekbe fogtak a szigeten, kiépült az infrastruktúra, iskolákat alapítottak. A II. világháborút elveszítve a japánoknak meg kellett válniuk Tajvantól, ami kínai katonai megszállás alá került. A katonai vezetés és a polgári lakosság közti összetűzéseklegvéresebbikében, az ún. 228-as incidensben több mint 30 ezer tiltakozót mészároltak le. A Kínában zajló polgárháborúból vesztesen kikerülő Kuomintang kétmillió menekülttel együtt Tajvanra vonult vissza Csang Kaj-sek vezetésével. Míg a kontinentális Kínában a győztes kommunista párt kikiáltotta a Kínai Népköztársaságot, Tajvanon megmaradt a Kínai Köztársaság. Az állam gyorsan fejlődött, ma gazdaságilag a régió egyik vezető állama Tajvan - olvasható a Wikipedián. |
A tajvani kulturális forradalom a történelem kutatásával, oktatásával foglalkozó intézményekre is kiterjedt: a Nemzeti Palotamúzeumban például körülbelül félmillió kiállítási tárgyról tüntették el a kínai eredetre utaló cimkét. Az 1965-ben megnyílt múzeum 654 ezer műtárgyának többségét pedig valóban Pekingből vitték a szigetre 1949-ben, és így azok mindenestül a kínai történelem szerves részét képezik. A kínai kutatók szerint "ez egy teljesen történelmietlen lépés, kétségbeesett kísérlet az önállóság deklarására".
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Új fényt vet egy kutatás a székelyek eredetére tegnap
- A valóság szépségét igyekezett tükrözni a cseh kocsmák írója, Bohumil Hrabal tegnap
- Szeretett háziállataikat is magukkal vitték hódító útjaikra a vikingek tegnap
- Fegyverrel és törvénnyel is megszilárdította uralmát Könyves Kálmán tegnap
- Véletlenek szörnyű sorozata okozta a „zene halálát” tegnap
- Valóban szerepet játszottak a szabadkőművesek a francia forradalomban? tegnap
- Elsőre értetlenség fogadta Szinyei Merse Pál mesterműveit 2023.02.02.
- Borzasztó áron, de megállította a Wehrmacht gőzhengerét Sztálingrád 2023.02.02.