Észak Minervája: 380 éve született Krisztina svéd királynő
2006. december 8. 13:15
Háromszáznyolcvan éve, 1626. december 8-án (a Svédországban akkor érvényben lévő Julianus-naptár szerint, a Gergely-naptár szerint 17-én) született Stockholmban Krisztina Wasa svéd királynő.
Korábban
Aki lemondott a trónról
Apja II. Gusztáv Adolf, a harmincéves (1618-1648) háború hőse, anyja Brandenburgi Mária Eleonóra volt. Születése a csillagok különleges együttállására esett, ami élénk spekulációkat indított el világszerte. Anyja igen nehezen hozta a világra, és ezt mindig lánya szemére hányta, aki így később nem törekedett arra, hogy maga is anya lehessen. Apja titokban fiút remélt, így lányát trónörökösként neveltette és férfi ruhákban járatta. Miután Gusztáv Adolf 1632-ben elesett a lützeni csatában, hatéves lánya került a trónra, aki helyett az Axel Oxenstierna kancellár vezette régenstanács irányította az országot. A koraérett trónörököst a kancellár vezette be a politikába, az intelligens és erős akaratú Krisztina 14 éves korától részt vett a régenstanács ülésein.
Az Észak Minervájának nevezett Krisztina ugyanis a kor koronás fői között kiemelkedően műveltnek és olvasottnak számított, s bőkezűen pártfogolta a kultúrát. Számtalan külföldi tudóst és művészt hívott udvarába, köztük Hugo Grotiust és a személyes oktatójának felkért René Descartes-ot, rengeteg képet és régiséget vásárolt. Költekezése messze túllépte lehetőségeit, ráadásul az egyházi, polgári és paraszti rendek követelését elutasítva nem nyúlt a nemesek adómentességéhez. Sőt, tíz év alatt 17 grófot, 46 bárót és 428 nemest kreált, akiknek bőkezűen osztogatta a királyi birtokokat. Folyamatos vitában állt a parlamenttel házassága ügyében is: kezére sokan pályáztak, de mindenkit kikosarazott. Végül 1649-ben unokatestvérét, a későbbi X. Károly Gusztávot nevezte ki utódjának, de a fiatalembernek nem hagyott beleszólást a kormányzásba.
Egész Európa megdöbbent, amikor Krisztina egészségi okokra hivatkozva 1654. június 5-én váratlanul lemondott trónjáról. Döntését - az általános elégedetlenség mellett - főként az motiválta, hogy így nyíltan megvallhatta katolikus hitét. (A királynő már korábban kapcsolatot tartott fenn a jezsuitákkal, jóllehet a vallást a protestáns Svédországban betiltották.) Lemondásának másnapján Brüsszelbe utazott, ahol titokban katolizált, majd ezt Innsbruckban nyilvánosan megismételte.
Ezzel a lépéssel nagy elismerést szerzett, Rómában maga VII. Sándor pápa bérmálta meg. 1660-ban azonban meghalt Károly Gusztáv, s utódja is súlyos beteg volt, ezért Krisztina annak halála esetére bejelentette igényét a koronára. A svéd rendek azonban nem akartak katolikus királynő uralma alatt élni, s Krisztinát a koronáról való végleges lemondásra kötelezték, aki ezt meg is tette. Rómában telepedett le, és ettől fogva a tudományoknak és a művészeteknek élt. Értékes gyűjteményt hagyott maga után, sőt egy akadémiát is alapított. Temetéséről maga a pápa gondoskodott; a Szent Péter-székesegyházban helyezték örök nyugalomra. Tragikus sorsa ma is foglalkoztatja az embereket, a róla szóló híres filmben Greta Garbo tette felejthetetlenné alakját.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
30. A „harmadik világ”
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Elefántokra vadásztak és férfiakat megszégyenítő módon harcoltak a dahomey-i amazonok
- Az ékszerek és a tigrisek megszállottja volt a britek ellen harcoló Tipu szultán
- Pol Pot a földi poklot hozta el Kambodzsának, a vörös khmerek iszonyú rémtetteket követtek el
- Ellensége jégtömbbe fagyasztott fejét órákon át "hallgatta ki" a karibi diktátor
- Nem mutatott megbánást Gandhi merénylője
- A második világháború végére Hongkong lakossága csaknem a harmadára zsugorodott
- A függetlenség kikiáltásával sem kerülhette el végzetét Rhodézia fehér uralmon alapuló rendszere
- India függetlenségének kikiáltásakor nem volt hajlandó nyilatkozni a csalódott Gandhi
- Míg Gandhi a szellemi, Nehru a mozgalmi vezetője volt az indiai függetlenségi törekvéseknek
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap