Megtalálták az orosz Anna Frank naplóját
2006. július 13. 11:00
`Pokolba az új társadalommal! Csak Gennagyij tud elmélyülten órákat tölteni Lenin és Sztálin beszédeinek, no meg a mi Szovjetuniónk eredményeinek olvasásával` - írta Nina Lugovszkaja, a 13 éves orosz kislány 1933-ban. A napló, melyben e sorok szerepelnek a múlt hónapban jelent meg Angliában, miután több mint ötven évig porosodott a KGB archívumában.
Korábban
Gazember kezében a hatalmas Oroszország
Attól a pillanattól fogva, hogy előkerült Annelies Marie "Anne" Frank híres naplója, a 13 éves kislányt szinte hősként ünnepelte világirodalom, és a náci uralom borzalmas hétköznapjairól szóló, egyedülállóan szívszorongató leírás nimbusza azóta sem kopott meg. Talán ezért is váltott ki nagy érdeklődést a hír, hogy nemrégiben előbukkant a KGB aktái közül egy, az Anne Frankéhoz hasonló írás.
A sztálini önkényuralom kegyetlen valóságát bemutató napló szerzője egy orosz kislány, aki a sorokat Amszterdamtól több ezer kilométerrel keletebbre, az akkori Szovjetunióban jegyezte le. Érdekes egybeesés, hogy Nina Lugovszkaja szintén 13 éves volt, amikor írni kezdte naplóját, amely a korszak talán legvéresebb szakaszát, az 1933-1937-ig tartó időszakot öleli fel.
A mű különleges módon, kettős perspektívából mutatja be a '30-as évek Szovjetunióját: a moszkvai kamaszlány keserédes magánéleti vívódásai keverednek az önkényuralom hétköznapjaival. A szerelem, a barátság, a szülő-gyermek viszony problémái mélyen átitatódnak olyan fogalmak, mint az elnyomás, a cenzúra vagy éppen a Gulag megismerésének fájdalmával. A szüleitől kapott impulzusok és saját tapasztalatai hatására Nina már egészen fiatalon meggyőződéses anti-kommunistává vált. "Egy gazember kezébe került a hatalmas Oroszország és a nagyszerű orosz emberek.[...] Eldöntöttem, hogy meg kell ölnöm ezeket a szemeteket."
Ilyen és ehhez hasonló gondolatok százait írta le, nem is sejtve, mekkora veszélybe sodorja ezzel önmagát és családját. Ám ahogy idősödik, úgy válik a maga naiv módján egyre óvatosabbá, számtalan kompromittáló mondatot firkál át. "Mi lesz, ha váratlanul átkutatják a lakást és Sztálinra tett megjegyzéseim miatt a naplót elkobozzák? És ha a titkosrendőrség kezébe kerül?" - ad hangot aggodalmainak, de rögtön meg is nyugtatja magát: "Elolvassák és üres szerelmi fecsegéseimen nevetni fognak." Tévedett.
Egy házkutatás és a család letartóztatása után a napló az NKDV-hez, a szovjet titkosrendőrséghez került, ahol az illetékesek egyáltalán nem nevettek, miután elolvasták azt. Ehelyett széljegyzetekkel látták el a rendszerellenesnek minősített részeket. Megjegyzéseikből kiderül, milyen sötét jövőt szántak a családnak. Öt év kényszermunka a Gulágon, majd hét év szibériai száműzetés után Nina a csodával határos módon mégis életben maradt és új életet kezdett. Soha nem hagyta el a Szovjetuniót, ahol, miután megházasodott festőként élte le életét. Még csak nem is sejtette, hogy naplóját, élete egy szakaszának legintimebb gondolatait a KGB levéltárában megőrizték. Az egykori moszkvai iskoláslány 1993-ban halt meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap