2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Vörös bugyi az Európa Múzeumban

2007. november 21. 17:00

Skarlátvörös fehérnemű, szovjet ballisztikus rakéta és egy portugál kamionsofőr kabalaszobrocskája - nyilván nem ezekre a tárgyakra számítanak az Európai Uniót reprezentáló múzeum látogatói.

`Megkíséreljük, hogy más módon mutassuk be Európát, és bár a közönség talán hidegnek, bürokratikusnak és távolinak tartja, mégis vonzóvá tegyük a látogatók számára` - nyilatkozta a múzeum létrehozásának egyik lelkes híve. Az elképzelés szerint a második világháború utáni Európa `makro- és mikrotörténelmét` éppúgy reprezentálná az állandó tárlat: az utóbbi hat évtized eseményinek emléket állító kiállításon tehát bemutatnák például az Európai Unió létrehozását vagy a berlini fal leomlását, de párhuzamosan az emberek mindennapi életét is.

Így kerül a vörös bugyi az Ez a mi történelmünk címet viselő kiállítás "vitrinjébe": a brüsszeli bemutatón a relikviát egy ötvenes évekbeli, rekonstruált nyugat-európai lakásbelsőben tárják a közönség elé a tévékészülékek egyik ősmodelljével és egy tigrismintás takaróval együtt, hogy képet adjanak a korabeli fellendülő fogyasztói társadalomról.

A szovjet rakéta egy sötét folyosón fekszik szemtől-szemben egy amerikaival - Európa szorongatott helyzetét ábrázolva a szuperhatalmak kötélhúzásában. Carlos Manuel Perreira portugál kamionsofőr szerencsehozó Szűz Mária-szobrocskája pedig egy olyan interaktív, több nyelven megszólaló videofilmen tűnik fel, amely az egyes ember életének változásán keresztül jelzi, mekkora hatása volt az Európán belüli határok eltörlésének a szállítókra.

Perreira egyébként egy a 27 európai polgár közül - tehát minden európai uniós ország képviselteti magát -, aki személyes sorsával hozza közelebb a kontinens történelmét.

Az Európa Múzeum ideája elég sok hányattatást tudhat maga mögött. Brüsszeli történészek és politikusok egy csoportja tíz éve próbál állandó helyet találni az egyre növekvő gyűjteménynek. A terv megvalósulását kusza jogi, politikai és pénzügyi szálak kötik gúzsba, ám a múzeumi eszme lelkes motorjai azt remélik, hogy pár éven belül mégis megnyithatja kapuit az uniós főváros egyik régi raktárházában. A kiállítás márciustól Párizsban látható majd.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár