Megállapodtak a német elüldözöttek emlékhelyéről
2007. október 26. 08:00
Végleges megállapodás jött létre a német kitelepítettek, illetve elüldözöttek központi emlékhelyének felállításáról - jelentették be berlini kormányzati források.
Korábban
|
A pályaudvar a háború végén |
A BdV által szorgalmazott központ végül is a kormány teljes támogatásával jön létre. A tervezett helyszín Németország és Európa egykori legnagyobb pályaudvara, az Anhalter Bahnhof közvetlen közelében lévő Deutschlandhaus. A központ - mint kiszivárgott - a II. világháború után elüldözöttek sorsát bemutató kiállításoknak, dokumentációs központnak, a témával foglalkozó tanácskozásoknak, illetve konferenciáknak ad helyet, s ezen kívül a megbékélés szellemében egyfajta találkozóhelyül is szolgál majd.
Az emlékhely létrehozását teljes egészében a szövetségi hatóságok finanszírozzák, s a Német Történeti Múzeumhoz tartozó alapítvány égisze alatt működik majd. Erika Steinbach, az Elüldözöttek Szövetségének elnöke szerdai nyilatkozatában üdvözölte a megállapodást. Annak a nézetnek adott hangot, hogy a helyszín, illetve a koncepció teljes mértékben megfelel a BdV törekvéseinek.
|
Erika Steinbach |
Prága és Varsó ugyanis az elmúlt időszakban többször is tiltakozott a tervezett központ ellen, s a szövetséget a történelem állítólagos meghamisítását célzó törekvésekkel vádolta. Ebből kiindulva a kancellár a párbeszéd szükségességét hangsúlyozta, míg Thierse kijelentette: egyértelművé kell tenni, hogy az elüldözéseknek, illetve a kitelepítéseknek emléket állító központ megbékélést célzó európai projekt, s nem pedig a németek "nemzeti tisztára mosását" szolgálja.
Közvetlenül a II. világháborút követően mintegy 15 millió németet űztek el több kelet-európai országból, köztük Magyarországról. Közülük mintegy 8 millióan Németország nyugati felében, körülbelül 4 millióan pedig a későbbi NDK területén telepedtek le.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a
szerkesztőségét!

Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Új funkciót kapnak a Ruhr-vidék templomai 16:57
- Őskori emberi DNS-t találtak európai barlangok falain 15:43
- Előkerült egy hirosimai túlélő eddig ismeretlen visszaemlékezése 13:43
- Mesterséges intelligenciával rekonstruálják az ókori kínai bambusztekercseket 11:55
- Árverésre kerül I. Erzsébet újra azonosított borostyán portréja 09:18
- 3D-ben rekonstruáltak egy ókori római víztározót Spanyolországban 08:04
- Újra látogatható Habsburg Miksa egykori trieszti kocsiútja 06:35
- Befejeződött a lajosmizsei Pusztatemplom középkori romjainak állagmegóvása tegnap














