Bálnavadász-szerencsétlenségről mesélhetnek az alaszkai hajók roncsai
2016. január 11. 08:36
Tengeri régészek két, 19. században elsüllyedt hajó maradványaira bukkantak Alaszka partjainál. A Csukcs-tengerben talált roncsok valószínűleg egy bálnavadászat során bekövetkező tragédiáról mesélnek az utókornak.
Korábban
1871 szeptemberében 33 bálnavadász hajó ragadt be az alaszkai Wainwrightnál felgyülemlett jégtáblák közé. A kapitányok hiába várták, hogy a szélirány megforduljon, és a jégtömbök szorításából kiszabadulva folytathassák a grönlandi bálnák levadászását. A hajókat a jégtáblák szorítása heteken belül szétroppantotta, így a legénység 1200 tágját végül evakuálni kellett. A szerencsétlenül járt férfiakat készenléti bálnavadászhajók mentették ki, amelyek saját, busás haszonnal kecsegtető rakományuk jelentős részétől is kénytelenek volt megválni, hogy kimentsék a matrózokat. Bár senki sem halt meg, a gazdasági kár jelentős volt.
„A hajók elvesztése komoly csapást jelentett a bálnavadász üzletág, és különösen a massachusettsi New Bedford vállalat számára, az elsüllyedt hajók többsége ugyanis a cég birtokában volt” – fejtette ki Brad Barr, a Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOOA) régésze. Hozzátette, hogy az eset kulcsfontosságú szerepet játszott abban, hogy a bálnavadász iparág megbukott az USA-ban. Barr becslései szerint a balesetben mai árfolyammal számolva mintegy 33 millió dolláros anyagi kár keletkezett.
Barr vezetésével egy régészcsoport – abban a reményben, hogy megtalálja az elsüllyedt hajókat – nemrég különböző modern víz alatti technikai eszközök segítségével kutatást végzett a felfedezés reményével leginkább kecsegtető alaszkai, part menti területeken. A csapat két hajóroncs mágneses jeleit észlelte - áll a NOOA közleményében. A víz alatti kamerák azonban felvételeket is készítettek a elsüllyedt hajótestekről, amelyek közelében többek között horgonyokat, rögzítőelemeket, ballasztokat, valamint téglafalú, olaj kinyerése érdekében bálnazsír felmelegítésére használt edényeket is találtak. A felvételeken a roncsok közelében bóklászó rákok is feltűntek.
Barr kifejtette, hogy egyelőre nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a hajók az 1871-ben elsüllyedt 33 vitorlás közé tartoztak, de számos bizonyíték erre utal. Az ezen a területen eltűnt hajók több mint fele az 1871-es események során süllyedt el, és a két hajó olyan típusú fából készült, amilyenből az 1800-as évek második felének bálnavadász hajói. A hajó felfedezése tulajdonképpen annak köszönhető, hogy a globális felmelegedés következtében Alaszka északi partjai mentén is drasztikusan csökken a jégréteg, ami jelentősen megkönnyíti a víz alatti régészek dolgát. Barr hozzátette, hogy bár jégzajlás most is megfigyelhető, a jégréteg jóval rövidebb ideig nehezíti meg a kutatók dolgát, mint amilyen hosszú ideig megnehezítette 1871-ben a bálnavadászokét.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2013
- Shakespeare elveszett világa
- Bájitalok a régmúltból
- Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
- Che Guevara Hollywoodban és a vasfüggöny mögött
- Domján Edit-Szécsi Pál: egy szerelem tíz hónapja
- Magyar űrhajósok a zűrben
- A Tenkes kapitánya
- Garibaldi magyar parancsnoka
- Az évszázad magyar műkincsrablása
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59