A piszkos tizenkettő tagjaként lépett a hollywoodi filmcsillagok sorába Donald Sutherland
2022. július 17. 11:50 Múlt-kor
„Annyira remek voltál, hogy szeretnénk megmagyarázni miért nem téged választottunk a szerepre. Mi igazából egy hétköznapi, átlagos figurát kerestünk, aki akár a szomszédunk is lehetne, és úgy gondoljuk, hogy te nagyon nem úgy festesz, mintha valaha is bárkinek a szomszédja lettél volna.” Az 1935. július 17-én született Donald Sutherland így emlékezett egy magazinnak adott interjúban az első filmes szerepválogatására. Az „átlag feletti” Sutherlandnek még pár évet várnia kellett, mire a siker kapui megnyíltak előtte.

Donald Sutherland motorháton, 1974 (kép forrása: Txemari (Argazki) / https://www.flickr.com/photos/serrvill/32735436617)
Korábban
Donald McNichol Sutherland 1935. július 17-én született a kanadai Új-Brunswick tartományban fekvő Saint Johnban. A középosztálybeli miliőben felcseperedő Sutherland gyermekéveiben gyakran betegeskedett. A legelső szó, amelyet kiejtett a száján, a „nyak” volt, köszönhetően a járványos gyermekbénulásnak, amely testének ezen részén állandó fájdalmakat okozott neki.
A betegség következménye miatt Sutherland egyik lába rövidebb lett. A poliomyelitis mellett a gyermeket hepatitis és reumás láz is kínozta. Az ifjú Donald szobrász szeretett volna lenni, de szülei a biztos megélhetés felé terelték az álmodozó fiatalembert, aki azonban nem adta fel művészi álmait, így a Torontói Egyetemen nemcsak mérnöki, hanem dráma szakon is tanult.
Egyetemi tanulmányai befejeztével a színészetet választotta és Angliába költözött, hogy a Londoni Akadémián tanuljon. A londoni színházakban pallérozódó Sutherland az 1960-as évek közepén Hollywoodba költözött.
A cseppet sem átlagos fizimiskájú színész 1967-ben megkapta a fura, kissé őrült, katonai fegyencből kommandóssá lett Vernon Pinkley szerepét a Robert Aldrich rendezte, 1967-ben bemutatott amerikai háborús filmben, A piszkos tizenkettőben, amelyben Sutherland a kor ikonikus hollywoodi színészeivel, Charles Bronsonnal, Lee Marvinnal és Telly Savalasszal játszott együtt. A mozi hatalmas kasszasiker lett, Sutherland filmes karrierje pedig röppályára állt.
1970-ben két újabb háborús film következett. A Kelly hőseiben Sutherland Clint Eastwood és Telly Savalas oldalán, a hippi tulajdonságokkal felvértezett Csodabogár nevezetű tankparancsnok szerepében aprította a németeket. Ugyanebben az évben minden idők egyik legsikeresebb háborús vígjátékában, a Robert Altman rendezte MASH-ben Benjamin Franklin Pierce katonaorvos megformálásának köszönhetően elindult a világhírnév felé.
Donald Sutherland egy 2013-as díjátadón (kép forrása: Wikipédia / Festival TV Monte-Carlo / CC BY-SA 3.0)
Az 1970-es években a neves olasz filmrendezővel, Federico Fellinivel dolgozott a Giacomo Casanova emlékiratainak alapján készült Fellini–Casanova című alkotásban. Az 1976-ban bemutatott filmben Sutherland magát a főhőst, Casanovát alakította.
Az 1980-as évek rögtön egy sikerfilmmel, Robert Redford első rendezésével, az Átlagemberekkel indult. A négy Oscar-díjat nyert produkcióban Sutherland főszerepet játszott. Filmes pályája azóta is töretlen, és olyan művek fémjelzik, mint a Tű a szénakazalban, a JFK – A nyitott dosszié, a Büszkeség és balítélet, Az olasz meló, avagy a 2013-as amerikai sci-fi kalandfilm, Az éhezők viadala.
Bár Hollywood legismertebb színészei közt tartják számon, Sutherlandet több évtizedes karrierje során egyszer sem jelölték Oscarra. Ezzel szemben hét Golden Globe-jelölésből kettőt begyűjtött az 1994-ben készült, amerikai-magyar filmdrámában, az X polgártársban, illetve a 2002-ben készült Háború a háborúról című filmben nyújtott alakításaiért.
Sutherlandnek három házasságából öt gyermeke született. Egyik fia, Kiefer Sutherland szintén sikeres Golden Globe- és Emmy-díjas színész, akit sokan a 24 című televíziós sorozat főszereplőjeként ismernek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

17. A náci Németország jellemzői
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- Már 1918-ban lépéseket tett az egyesülés felé Németország és Ausztria
- 12 ezer, Argentínában élt náci nevét tartalmazó listára bukkantak
- Tökéletes ürügy volt a szabadságjogok megszüntetésére a Reichstag felgyújtása
- A háború utolsó napjaiban megpróbálta átvenni Hitlertől a hatalmat Hermann Göring
- Máig nem tudni pontosan, hány roma áldozata lehetett a holokausztnak
- Miért foglalkoztatták az ikrek az embereken kísérletező náci tudósokat?
- Két falu teljes kiirtásával bosszulták meg Reinhard Heydrich halálát a nácik
- Elhunyt a sobibóri haláltábor utolsó túlélőinek egyike
- Tanácstalanul nézték a határőrök a vasfüggönyt megbontó páneurópai pikniket 19:20
- Bár első szent királyunk édesanyja volt, máig számtalan rejtély övezi Sarolt fejedelemasszonyt 16:20
- Apja ellenállását legyőzve talált utat a matematikához a sokoldalú természettudós, Blaise Pascal 14:40
- Apponyi Geraldine és Zogu király különleges esküvője 13:25
- Pénzfeldobás után nyerte el az első repülés jogát az ifjabb Wright fivér 11:50
- Életébe került legnagyobb győzelme a különc Nelson admirálisnak 08:52
- A budai mesevilág, ahol már több mint 70 éve gyermekek őrködnek a vasúti forgalom felett 07:25
- Gondtalan szórakozásunkért felelt 36 éven át a Széchenyi-hegyi tévétorony tegnap