A legrégibb itáliai római erőd nyomait fedezték fel Triesztnél
2015. március 17. 11:18 MTI
Vélhetően az Olaszországban eddig felfedezett legrégebbi római kori katonaváros és erőd nyomait találták meg olasz kutatók Trieszt közelében. Az i. e. 2. századi létesítmény megtalálásáról az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) számolnak be a szakemberek.
Korábban
A megtalált erőd képezheti a jelenlegi Trieszt város magját. A felfedezést alátámasztják a környéken talált régészeti leletek és a római történetírás is - írja a kutatócsoport, amely lézerradar, földradar és ásatások segítségével végezte el a térség régészeti feltérképezését.
A Federico Bernardini, a trieszti Elméleti Fizikai Nemzetközi Központ kutatója által vezetett csoport megállapította, hogy a számos fal övezte 13 hektáros San Rocco főerőd két kisebb erőd, az északkeletre fekvő Grociana Piccola és a délnyugatra lévő Montedoro között helyezkedik el. A három objektum látótávolságra volt egymástól, és segítségükkel megfigyelés alatt lehetett tartani a Muggia-öblöt, amely egy védett természetes kikötőt alkotott az Adriai-tenger partján.
A trieszti kutatók nagy hasonlóságot állapítottak meg San Rocco és az i. e. 200-150-ből származó spanyolországi római katonai táborok között, s a környéken talált cserépdarabok is erre az időszakra utalnak. Titus Livius római történetíró i.e. 178-177-re datálja a második hisztriai (Isztria) háborút, amelyben a rómaiak legyőzték a hisztriaiakat, az Isztriai-félsziget korabeli lakóit, és a földsávot betagolták a Római Birodalomba. Bernardini és kollégái szerint az erőd építményeit a háború kezdetén emelték.

A térséget lézerradarral is megvizsgálták
Egy cipőszög, amely egy katona lábbelijéből maradt fenn, ugyanakkor alesiai eredetűnek tűnik, vagyis abból a mai Franciaország területén fekvő helységből származik, ahol a római sereg i. e. 52-ben egy döntő csatában legyőzte a gallokat. Bernardini és társai ebből arra következtetnek, hogy a trieszti erődítményt még legalább 100 éven át használták a rómaiaik, még ha nem is állandó jelleggel. A nagyobb katonai egységek jelenlétét az tehette szükségessé, hogy a Római Birodalom e a határvidékén a helyzet még sokáig ingatag volt.
A kutatók szerint a ma San Rocco néven ismert főerőd volt nagy valószínűséggel "az első Trieszt helye". A Földközi-tenger térségében és Nyugat-Európában egész sor mai város eredete nyúlik vissza római kori erődökre.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap