A kuruc felkelők újjáépült fészke: a regéci vár
2023. október 6. 11:20 Múlt-kor
Október 8-án, vasárnap új epizódokkal tér vissza a képernyőre a Várfoglalók sorozat a Spektrum televízión. A műsorvezető Vadon Jani stábjával a Zempléni-hegységbe, a több mint 700 éves regéci várhoz látogat, és az utóbbi évtizedekben új életre kelő vár meghódítása közben megismerkedik a környék más történelmi emlékeivel és különleges faunájával is.
Fotó: Szabó Gábor
Korábban
A Regéc és Mogyoróska települések között fekvő, ma az utóbbihoz tartozó regéci várat 1280 körül építhették, első biztos említése 1307-ből származik, Aba Amadé nádor itt kiállított okleveléből. A várat minden valószínűség szerint az Aba nemzetség emelte, majd a rozgonyi csata (1312) utáni zavaros időkben, 1316-ban került királyi tulajdonba.
A következő évszázadokban a magyar történelem számos híres alakja mondhatta magát Regéc urának: Luxemburgi Zsigmond, Hunyadi Mátyás, Szapolyai János, a Serédy család, Esterházy Miklós Nádor, majd 1644-től I. Rákóczi György.
I. Rákóczi György dédunokája, II. Rákóczi Ferenc Regéc falai között töltötte gyermekkorának első éveit, amikor apja, I. Rákóczi Ferenc 1676-os halála után az özvegy Zrínyi Ilona vette át az örökös főispáni méltóság megkövetelte feladatokat. Ide kerültek Thököly Imre ezüstkincsei is, amikor Zrínyi Ilona és a bujdosó kurucok vezére összeházasodott. A kuruc háborúk végén Regéc kapui is megnyíltak a császári hadaknak, Caprara tábornagy pedig császári parancsra 1686-ban leromboltatta az erősséget.
Fotó: Szabó Gábor
Regéc vára ezután sokáig elhagyatva állt, csak a 20. század utolsó évtizedének végén kezdődtek meg benne a régészeti feltárások, majd a helyreállítási munkák. 2003-ban kezdődött meg az északi bástya újjáépítése, a következő húsz év munkájának eredményeként pedig mára egy rendezett, takaros várrom áll a magaslaton.
A Várfoglalók csapata ebben a részben felderíti az egykor a környéken állt pálos kolostor titkait, megismerkednek a tiszai ingolákkal, a pettyes gőtékkel és különféle rákokkal, és évszázados gyilkosságok rejtélyeiben is elmélyednek. Jani egy ponton vakmerően aláereszkedik a vár kútjába is, ahol egy párját ritkító történelmi emlékre bukkan.
Fotó: Szabó Gábor
A várkapitányokkal, helyi szakértőkkel, történészekkel folytatott közvetlen beszélgetések során így feltárulnak a várakkal kapcsolatos tények és legendák, de előkerülnek máig magyarázatra szoruló talányok is.
Folytatva a már bevált várfoglalási stratégiákat, a második évadban is bepillanthatnak az érdeklődők a részben már csak romjaikban létező, részben helyreállított középkori várak kulisszatitkaiba. Az első epizódokhoz hasonlóan most is minden ismert és kevésbé köztudott információt összegyűjtött a csapat, hogy a lehető legtöbb érdekességet mutathassák be az erődítményekről.
Fotó: Szabó Gábor
A várkapitányokkal, helyi szakértőkkel, történészekkel folytatott közvetlen beszélgetések során így feltárulnak a várakkal kapcsolatos tények és legendák, de előkerülnek máig magyarázatra szoruló talányok is.
Mindeközben a humor az új évadból sem hiányozhat, Jani szokásához híven sajátos humorát elővéve közelíti meg a „bevehetetlen” várfalakat, bejárja a titkos alagutakat és föld alatti járatokat, leereszkedik a feltáratlan kutakba és ciszternákba.
A Várfoglalók legújabb része október 8-án, vasárnap délután 16:30-tól látható a Spektrum műsorán.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
24. A két világháború közötti diktatúrák és ideológiájuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Amnéziát tettetett, de a nürnbergi tárgyalásra „visszatért” az emlékezete Rudolf Hessnek
- A legkülönfélébb okokból csatlakoztak Szálasi mozgalmához annak női tagjai
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A Führer és a nők – Hitler szerelmi kalandjai nem egyszer tragikus véget értek
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Irigységtől fűtve kegyetlenkedett foglyaival Irma Grese, az „auschwitzi hiéna”
- Az ismeretlenségből a világhírnévbe repítette Hitlert a sikertelen sörpuccs
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap