A Gibraltár-sziklába zárták volna katonáikat német invázió esetén a britek
2020. szeptember 16. 17:49 Múlt-kor
Gibraltár magas sziklájának hadtörténeti jelentősége jól dokumentált. A középkorban ez jelentette az észak-afrikai hódítók számára a Vizigót Királyság kapuját, a második világháború idején pedig a britek az ekkor már általuk birtokolt kiszögellésben csaknem 50 kilométernyi alagutat fúrtak, hogy fegyver- és lőszerraktárakat, kaszárnyákat, valamint hadikórházakat helyezzenek el. Nemrég azonban egy eddig rejtve maradt titokra is fény derült: egy titkos kamrára.
Korábban
A szikla belsejében ugyanis létrehoztak egy, az „ottmaradók barlangja” (Stay Behind Cave) néven ismert kamrát. A 14 méter hosszú, 5 méter széles és 2,5 méter belmagasságú helyiség a Tracer („nyomjelző lövedék”) hadművelet nevű terv része volt.
1940-ben a brit hírszerzés tudomására jutott Hitler azon szándéka, hogy Gibraltár elfoglalásával elvágja a brit haderőt az ország tengerentúli birodalmának többi részétől. Az Admiralitás vezetése egy titkos helyiség létrehozására tett javaslatot a Gibraltár-sziklán belül, ahonnan két apró megfigyelőnyíláson át hat ember tartaná szemmel a kikötőt.
A hat férfit ki is választották – egyikőjük még azelőtt beleegyezett a részvételbe, hogy tudta volna, miről is van szó –, és megindult a sziklába való szó szerinti befalazásuk előkészítése. A terv szerint egy évre elegendő élelemmel látták volna el őket, ha pedig valamelyikőjük ezalatt meghalt volna, a tégla padló alá kellett volna temetnie a többieknek.
A szabadulásra az egyetlen lehetőségük az lett volna, ha Németország egy éven belül elveszíti a háborút, még mielőtt elfogy az ellátmányuk. A rádióállást, 10 000 gallon (kb. 35 000 liter) vizet, áramgenerátorokat és egyéb kellékeket tartalmazó helyiség építése 1942 elején befejeződött.
A hat férfi felkészítése szintén megkezdődött, azonban nem sokkal a Tracer hadművelet megindulása előtt Hitler hadműveletei hangsúlyát áthelyezte a keleti frontra. A hat kiválasztott sosem kezdte meg (nagy valószínűséggel) öngyilkos küldetését, az előkészített felszerelést eltávolították a kamrából, az ide vezető egyetlen járatot pedig befalazták.
A brit kormány a későbbiekben sem hozta nyilvánosságra a Tracer hadművelet létének tényét, azonban a háborút követően sokáig tartották magukat a különféle híresztelések, amelyek mind a Gibraltár-sziklában elrejtett titkos teremről szóltak, vadabbnál vadabb magyarázatokkal. Sokan a szikla ismert alagútjait álltak neki kutatni abban a reményben, hogy megtalálják a titkos helyiséget.
1997-ben egy csoportjuk valóban egy kamrára bukkant a szikla falában, és úgy gondolták, megtalálták a legendás titkos termet. Ez azonban egy évtizeden át csupán feltételezés maradt: ekkor a küldetésre kiválasztott hat férfi egyike megtörte hallgatását, és megerősítette, hogy az 1997-ben megtalált helyiség valóban a második világháborúban kiépített titkos helyszín volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap