A daruvári Jankovich–Tüköry-kastély
2023. július 23. 10:35 Herczeg Renáta
E helyen már a rómaiak is fürdőztek, majd évszázadok teltek el, mire újraéledt itt a fürdőkultúra. Mindeközben a messze földön híres barokk kastély gazdag könyvtárával és inspiráló légkörével vonzotta magához a szellemi táplálékra éhezőket. Színészek, költők, zeneszerzők zarándokoltak ide alkotói magányt, ihletet és pezsgő társaságot keresve.
Korábban
A mai Horvátország tengerpartjától távolabb, az ország belső szárazföldi területei is bővelkednek vizekben, de errefelé a gyógyforrások jelentik az igazi különlegességet. Az egyik híres fürdőhely Daruvár – a rómaiak által is felfedezett forrásairól ismert egykori Aqua Balissae – Nyugat-Szlavóniában, a Toplica folyó mentén fekszik.
A mostani fürdőjéhez vezető utak elődjét még Hadrianus császár is koptatta, aki municipiumi rangot adott a városnak, azaz lakói római polgárjoggal rendelkeztek.
A törökök elvándorlásra kényszerítették az itt élőket, majd 1745-ben a podborjei uradalmat Szircs és Pakrác településekkel együtt Jankovich Antal (1728–1789) vásárolta meg, aki 1772-ben grófi rangot kapott, 1775-ben pedig már a vármegye főispánja volt, majd 1781-ben a belső titkos tanácsosi poszton ült, később ő lett a hétszemélyes tábla első elnöke.
A gróf arcai
A gróf a fürdőjéről még a XVIII. században is ismert, de nem jelentős, kicsiny folyóparti települést a helyi birtok központjának szánta. Átnevezte Daruvárra, ugyanis a família címerében egy felemelt lábú darumadár állt. Uradalmára földműveseket telepített be, üveggyárat alapított, az utakat rendbe hozatta.
Daruváron templomot és 1771–1777 között rezidenciát építtetett. Az U alaprajzú, grandiózus barokk kastélyt bécsi mester tervezte, a korabeli utazók pedig Európa egyik legfigyelemreméltóbb kastélyának írták le, amelynek híre a császárvárosig is eljutott.
Szabályos kiosztású ablakai, erkéllyel hangsúlyozott, kocsialáhajtós középrizalitja, manzárdtetője erőt és hatalmat sugallt.
Már ekkor elkezdődött a kiterjedt parkjának kiépítése, amely minden oldalról körülfogta a rezidenciát, benne ősi kínai páfrányfenyő magasodott, továbbá egy uradalmi vadasparkot is létrehoztak a területen.
Jankovich Antal a fürdőkultúrát újjáélesztette, forrásait macedóniai munkásokkal megjavíttatta, valamint egy négyszobás fürdőházat emeltetett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap