2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Képeken a "tollas" múmia feltárása

2014. február 19. 08:44

Egy több mint 3600 éves szarkofágot, benne érintetlen múmiát fedeztek fel Egyiptomban, Luxor ókori városának ásatásán dolgozó spanyol és egyiptomi régészek.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, az egyiptomi régészeti miniszter múlt hét csütörtökön jelentette be, hogy egy ritka, i. e. 1600-ban készült, a 17. dinasztia uralkodásának idejéből fennmaradt múmiát találtak Thébában, a Dra Abul-Naga nekropoliszban.

A 13 éve a helyszínen dolgozó, José Manuel Galan vezette spanyol kutatócsoport a szarkofágot egy négy méter mély gödörben fedezte fel, nem messze a 18. dinasztiához tartozó Hatsepszut királynő (i. e. 1479-1458) kincstárnokának sírjától. Az igen jó állapotban fennmaradt, két méter hosszú, fél méter széles és fél méter magas szarkofágot az elhunytat ábrázoló festmény, madártollat mintázó, színes dekoráció és hieroglifákból vésett felirat díszíti, rajta Maat, az igazság és a rend, valamint a törvény megszemélyesítője és istennője képével.

A tollazatminta (risi) a második átmeneti kor (i. e. 1793-i. e. 1532) egyik jellegzetes díszítőeleme volt. Az egyiptomi Óbirodalom és Középbirodalom idején a szarkofágok még négyszögletesek voltak, csak a 12. dinasztia idején (i.e. 1991-1803) jelentek meg az antropomorf koporsók. Ezeket egy külső, négyszögletes szarkofágba helyezték, ám azok valószínűleg a 13. dinasztia korától (i. e. 1803-1649) eltűnnek, míg a belső koporsókat tollazatmintákkal ("szárnyakkal") kezdik díszíteni.

A Középbirodalom vége és az Újbirodalom kezdete közötti második átmeneti kor zűrzavaros időszak volt, amely leginkább a hükszoszok uralmáról ismert. Az északnyugati sémi eredetű nép betört Egyiptomba, elfoglalták a Nílus deltájának keleti részét, és Avariszt tették meg fővárosuknak. Hatalmukat a 17. dinasztia uralkodói döntötték meg, akik kiűzték a hükszoszokat Alsó-Egyiptomból és egyesítették Egyiptomot.

"Nagyon ritka az ilyen stílusú szarkofág, mivel csak egy rövid ideig, abban a korszakban használták, amikor Egyiptom nem volt egységes. Nagyon keveset találtak eddig az eredeti helyén" - fogalmazott Galan. A kutatók úgy vélik, a 17. dinasztia egyik magas rangú hivatalnokának, 'Neb' maradványai nyugodhattak a koporsóban - teljes nevét és pontos titulusát eddig nem sikerült kibetűzni.  A közvetlenül mellette fekvő két sírgödör azonban üres volt, a kutatók feltételezik, hogy már évszázadokkal korábban kifosztották őket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár