Először mutatják be a vatikáni archívum kincseit
2012. március 1. 18:26 MTI
Először tárják a látogatók elé a vatikáni archívum kincseit, köztük Galilei perének dokumentumait és a Luther Márton kiátkozásáról szóló iratot a római Capitolium múzeumban.
Korábban
A Lux in Arcana című szerdán megnyílt kiállításon VIII. Henrik levele is szerepel, amelyben az angol király Aragóniai Katalinnal kötött házasságának megsemmisítését kérte a pápától. A szervezők szerint a tárlat egyedülálló lehetőséget nyújt a Vatikán felbecsülhetetlen értékű gyűjteményéből származó szigorúan őrzött történelmi dokumentumok megtekintésére. "A történelemben ez az első és feltehetően az egyetlen alkalom, hogy a dokumentumok kikerültek Vatikánváros falai közül" - fogalmaztak közleményükben a kiállítás szervezői.
A száz eredeti dokumentumot felvonultató kiállítás a vatikáni "titkos archívum" létrehozásának négyszázadik évfordulója előtt tiszteleg. A "titkos archívum" elnevezés a pápák személyes archívumát fedi. A gyűjteményt V. Pál pápa alapozta meg.
A kiállítást a Vatikán államtitkárságának vezetője, Tarcisio Bertone bíboros nyitotta meg Gianfranco Ravasi, a pápai állam kulturális "minisztere", Gianni Alemanno, Róma polgármestere és Lorenzo Ornaghi olasz kulturális miniszter jelenlétében. Bertone elmondta: őt legjobban a második világháború idején a XII. Pius pápával kapcsolatban született dokumentumok "történelmi igazsága" döbbentette meg. A pápát zsidó szervezetek azzal vádolták, hogy a háború alatt nem tett eleget a zsidóüldözés ellen.
A kiállításon látható Francesco Borongini-Duca pápai megbízott jelentése is, amelyben 1941-ben hét olasz internáló táborról számol be segítséget kérve a foglyok számára. Sergio Pagano, a vatikáni archívumok vezetője egy szerdai sajtóértekezleten az ígérte, egy-két éven belül kutathatóvá teszik a XII. Pius pápasága alatt született dokumentumokat. Ám hozzátette, hogy a végső döntés a pápa kezében van. Mint megemlítette, az archívum megnyitását XVI. Benedek pápa is szorgalmazza, hogy lecsendesítse a XII. Pius pápával kapcsolatos "disszonáns hangokat".
A kiállítás kincsei között szerepelnek Michelangelo levelei a Szent Péter bazilika építéséről, és VI. Sándor pápa 15. századi rendelete, amely Kolumbusz Kristóf amerikai felfedezése után felosztotta az "Újvilágot" Spanyolország és Portugália között. "Ez a kiállítás valóban páratlan és rendkívüli. Az első alkalom, hogy a Vatikán titkos archívuma megnyitja kapuit egy hihetetlen kiállítás kedvéért, amely történelmi korokat fog át" - méltatta a szeptember 9-ig látogatható tárlatot Róma polgármestere.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.