A Lenfilm stúdió alkonya
2011. augusztus 16. 13:23 MTI
Az orosz filmesek aggódnak az 1918-ban alakult Lenfilm stúdió jövőjéért: a nagy múltú filmgyárat végleg privatizálni akarják, és majdani tulajdonosa, egy üzletember a hírek szerint a filmgyártást kitelepítve a stúdió helyén luxuslakásokat és bevásárlóközpontot építene.
Korábban
Alekszej German és Alekszandr Szokurov neves filmrendezők Vlagyimir Putyin miniszterelnökhöz fordultak a stúdió védelmében a múlt héten. Ezt számos hivatalos nyilatkozat követte, amelyek szerint szó sincs semmi ilyesmiről.
A csillagászati összeget érő szentpétervári telken lévő stúdiót - amely 1934-ben kapott elnevezésében őrzi az egykori Leningrád nevét - egy SZMM elnevezésű cég akarja megvásárolni, amely az AFK Sistema pénzügyi befektető társasághoz tartozik. Andrej Szmirnov, az SZMM vezérigazgatója a rendezők levele kapcsán leszögezte: az AFK Sistema csupán meg akarja menteni a világhírű filmstúdiót a pusztulástól. Arról azonban nem szólt, hogy a filmgyárat a mai helyéről máshová akarják telepíteni, a jó helyen lévő, értékes telken pedig bevásárlóközpontokat és luxuslakásokat szándékoznak építeni.
A Novaja Gazeta című lap hétfői számában közölte a pénzügyminisztérium vonatkozó dokumentumait, amelyek szerint lényegében az állam ugyan megőrizné a stúdiót, de részvényei 100 százalékát bevinné egy új cégbe, amelyben tulajdona 25 százalékot plusz egy részvényt tenne ki. A stúdió könyv szerinti értéke jelenleg 105 millió rubel (több mint 600 millió forint), és az állam nem tudja megadni a kért támogatást, amely ennek csaknem négyszerese lenne.
Hivatalos személyek azt is elmondták, hogy a Lenfilm stúdióról mindeddig nem készült értékbecslés. Pedig 3700 négyzetméternyi területtel rendelkezik a város szívében, a Kamennij szigeten, több mint háromszor annyival két másik, szintén kedvező elhelyezkedésű telephelyen, és akkor még szó sem esett felbecsülhetetlen értékű filmgyűjteményéről. Mindemellett a Novaja Gazeta értesülése szerint a stúdiót nem csupán nevetséges áron akarják értékesíteni, hanem szintén a város szívében további négy hektárt ígértek a majdani tulajdonosnak, nehogy meggondolja magát.

A Lenfilm stúdióban a filmművészet és általában a 20. századi orosz művészet krémje dolgozott: az Akvárium színházban, a Lenfilm későbbi híres 4. pavilonjában járt Pjotr Csajkovszkij a Diótörő bemutatóján, fellépett Fjodor Saljapin, számos itt készült film zenéjét Dmitrij Sosztakovics szerezte, forgatott George Cukor Elisabeth Taylorral, dolgozott itt sok más sztár mellett Jane Fonda, Ava Gardner, Maximilian Schell, Marina Vlady, Julia Ormond, Michael Caine, William Hurt, Sophie Marceau, Sandrine Bonnaire és Gérard Philipe.
Számos alkotással kötődik a Lenfilmhez Alekszandr Szokurov világhírű rendező, valamint a világszerte számtalan díjjal kitüntetett Grigorij Kozincev (1905-1973) is, aki csak - szintén a Lenfilm stúdióban készült - Hamletjével és Lear királyával több tucat tekintélyes nemzetközi elismerést szerzett. A nemzetközi korprodukciók hosszú sorában itt készült a Szerelmi álmok - Liszt című alkotás is Keleti Márton rendezésében, Sinkovits Imrével és Ariadna Sengelajával a főszerepben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59