A késő római erődépítés a birodalom sírját ásta meg
2011. június 2. 16:36 MTI
A késő római erődépítés inkább a birodalom sírját ásta meg, mintsem meghosszabbította volna a létét - hangsúlyozta Budai Balogh Tibor régész, aki vasárnap Az utolsó kísérlet, Valentinianus erőfeszítései a birodalmi határok védelméért címmel tart előadást az Aquincumi Múzeumban.
Korábban
Az előadás apropóját a Római parton tavaly feltárt kiserőd (burgus) adja, amely egy 19-szer 19 méteres alapterületű őrtoronyból és azt 10 méteres távolságban körülvevő kerítőfalból állt. "Az előkerült bélyeges téglákon Frigeridus dux neve olvasható, aki I. Valentinianus császár (364-375) uralkodása alatt, 371-től 373-374 fordulójáig Pannonia keleti része, Valeria provincia folyami katonaságának parancsnoka volt, ő szállította az építkezéshez a téglákat" - magyarázta a régész.
A feltárások során előkerült legkésőbbi érem Theodosius császár ezüstpénze volt, amelyet 388 után vertek. "Ennek alapján legalább 14-15 éven használták a kiserődöt, de valószínűbb, hogy csak az 5. század elején szüntették meg, amikor átszervezték Valeria tartomány határvédelmét. A burgust kiürítették, és felgyújtották" - ismertette a Budai Balogh Tibor, aki kitért Valentinianus uralkodásának korára is.
"Ammianus Marcellinus történeti munkájából ismerjük, hogy Valentinianus, a testőrtisztből lett császár a kezdetektől elkötelezte magát a birodalom határainak fokozott megerősítése mellett. A római történetíró e törekvés jogosságának igazolásaképpen fel is sorolja mindazokat a határszakaszokat, amelyek Valentinianus és öccse, egyben társcsászára, Valens trónra lépésekor háborús események színteréül szolgáltak. A szinte minden irányból a birodalomra nehezedő barbár nyomás akár kellő magyarázatul is szolgálhatna a határok átfogó megerősítésére, azonban a külpolitikai helyzet 364-ben egyáltalán nem volt annyira súlyos, mint ahogyan azt a történetíró feljegyezte" - hangsúlyozta az archeológus.
Valentinianus előtt hosszú időn át uralkodó Constantinus-dinasztia császárai ugyanis a birodalommal határos barbár államokkal szövetségesi szerződést kötöttek. Ennek értelmében Róma fizetett a barbároknak, akik cserébe nem támadták meg a birodalmat, másrészt egyfajta ütközőzónát képeztek a határok előtt, feltartóztatva azokat a barbárokat, akikkel sem nekik, sem a rómaiaknak nem volt szerződésük.
"Valentinianus nem tartotta elfogadhatónak, hogy Róma fizessen a békéért, bármilyen költséghatékony módja is ez a határvédelemnek. Másrészt úgy vélte, hogy a birodalom előterében élő barbárok permanens fenyegetést jelentenek Rómára. A császár mindenekelőtt megtagadta az adófizetést a barbároknak, amiből háborús konfliktusok robbantak ki. A helyzetet súlyosbították a különféle gazdasági és jogi szankciók: kereskedelmi korlátozásokat vezetett be, amelyek következtében Európa nem római fele éhezett. Megtiltotta a rómaiak és a barbárok közötti vegyes házasságokat is, hogy ily módon ne tudjanak a barbárok beszivárogni a birodalomba.
Az erőszakos természetű császár nem válogatott az eszközökben, rendszeres büntetőhadjáratokkal terrorizálta a Rajna és Duna barbaricumi oldalán élő népeket, ellenségei megölésére bérgyilkosokat fogadott fel, és előszeretettel gyakorolta az osztd meg és uralkodj jól bevált elvét. Mindennek következményeként kellett megerősíteni a határokat, de olyan mértékben, amilyenre korábban nem volt példa. Egy nagyon sűrű, kőből épült erődláncolat jött létre az egész birodalom határvidékén. Ez volt az utolsó kísérlet a birodalmi határok átfogó megerősítésére. Az erődépítés azonban, amely egy új külpolitikai kurzus látványos tünete volt, inkább Róma sírját ásta meg, mintsem meghosszabbította volna a birodalom létét" - összegezte Budai Balogh Tibor.
Az előadásra június 5-én, 11.00-kor kerül sor az Aquincumi Múzeum kiállító épületében, III., ker., Szentendrei út 135.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
JFK
- Nem győzte meg a kétkedőket a Kennedy-gyilkosság hivatalos magyarázata
- Számtalan kérdés maradt nyitva Kennedy elnök halála kapcsán
- A Kennedy-fivér, akiben családja a legkevesebb politikai tehetséget látta, mégis a szenátusig jutott
- Mi történt John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök agyával?
- Hová vezetnek a Kennedy-gyilkosság máig elvarratlan szálai?
- Összeesküvés-elméletek sokasága kering ma is a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatban
- Politikai karrierjébe került Kennedy elnök apjának a náci Németországgal való szimpatizálása
- Valóban egy magányos merénylő végzett Robert Kennedyvel?
- Amerika jövőbeli elnöke testközelből figyelte az új világrend felépülését 1945 nyarán
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap