Lucy már nem csoszogott
2011. február 13. 12:16 MTI
Lucy, a 3,2 millió évvel ezelőtt élt Australopithecus afarensis-egyed már ugyanolyan lábfejjel rendelkezett, mint a modern ember - állítják amerikai kutatók, akik vizsgálataik eredményeit a Science pénteki számában hozták nyilvánosságra.
Korábban
Lucy földi maradványait 1974-ben fedezték fel az etiópiai Afar-medencében. Az Australopithecus afarensis ("déli majom Afar-földről") 4-2,5 millió évvel ezelőtt élt faj. A 75 kg-os hímek mintegy kétszer akkorák lehettek, mint a nőstények. 420-500 köbcentis agytérfogatuk kevéssel volt nagyobb, mint a mai csimpánzoké.
Lucy az Australopithecus afarensis hominidák "arca", ám csontváza hiányosan maradt fenn, így egyebek mellett nem kerültek elő lábfejcsontjai sem. A fosszíliák tanúsága szerint már felegyenesedve járt, ám a kutatók nem tudták eldönteni, hogy ugyanúgy közlekedett-e, ahogy a modern ember, vagy inkább a fákon érezhette otthon magát, bár elboldogult a talajon is.
Az Afar-medencében más Australopithecus afarensis-fosszíliák között most előkerült egy a lábujjakat a lábtővel összekötő lábközépcsont (metatarsus) is: ez arról tanúskodik, hogy 3,2 millió évvel ezelőtt már kialakult a lábfej boltozatos szerkezete. "A majmok lábfeje flexibilis, hogy könnyedén meg tudjanak kapaszkodni az ágakon. Az etiópiai lelet tanúsága szerint Lucy rokonainak lábfeje, akárcsak a modern emberé, már merevebb volt. Nem csoszogtak, hanem ugyanúgy jártak, ahogy mi" - hangsúlyozta a kutatásokat irányító Carol Ward, a Missouri Egyetem anatómusprofesszora.
Mint kifejtette, a boltozatos lábfejszerkezet alapján következtetni lehet életmódjukra, táplálkozásukra, és arra, hogyan próbálták kikerülni a ragadozókkal való találkozást. "Ez egy fontos evolúciós lépés volt, a boltozatos lábszerkezet kialakulása ugyanis alapvető jelentőségű volt az emberré válás folyamatában. Azt jelentette, hogy az Australopithecus afarensis lemondott a faágakon való kapaszkodás képességéről, és leszállt a földre" - magyarázta Ward.
Richard Potts, a Smithsonian Intézet emberieredet-programjának az igazgatója, aki nem volt részese a kutatásnak, azt húzta alá, hogy bebizonyosodott: Lucy és társai "kompromisszumok nélkül" jártak, ami természetesen nem jelenti azt, hogy az Australopithecus afarensis egyedei lemondtak a fáramászásról. "Nagyon alkalmazkodó teremtmények voltak, felmásztak a fákra, ha volt fa a közelben, de komfortosan érezték magukat a talajon is" - emelte ki Potts, hozzátéve, hogy a fákon való közlekedést segítették az Australopithecus afarensis-egyedek izmos felső végtagjai is.
Complete Fourth Metatarsal and Arches in the Foot of Australopithecus afarensis
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.