Kétszáz év után végső nyughelyre leltek Napóleon katonái
2010. november 30. 12:05 MTI
Bonaparte Napóleon 18 katonájának földi maradványait temették újra Litvániában hétfőn, csaknem kétszáz évvel azután, hogy elbukott az oroszországi hadjárat, és a korzikai katonái a jeges télben visszaindultak nyugat felé.
Korábban
Napóleon több ezer katonáját már újratemették 2003-ban, a most - többek között Franciaország litvániai nagykövetének jelenlétében - elföldelt maradványokat azonban más helyszínen találták meg. "Itt haltak meg Litvánia területén, éhezve, a hidegben" - mondta egy francia hadtörténész.
Bonaparte katonái 1100 kilométert tettek meg Oroszország felől nyugat irányában, miután hadjárata elbukott 1812-ben. Vilnius környékén "talán 20-30 ezren haltak meg az év decemberének elején, de nehéz megmondani, mert a hadsereg széthullott" - tette hozzá Michael Bourlet.
Maga Napóleon - aki három évvel később megsemmisítő vereséget szenvedett Waterloonál - az orosz hadak elől menekülve december 5-én ment el Vilniusból, magára hagyva katonáit.
A megérkező kozákok már nem sok franciát találtak, akiken kitölthették volna dühüket, akikkel végeztek, tömegsírokba temették.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Ostromok és újjáépítések kísérik végig a Vigadó történetét
- Tanácstalanul nézték a határőrök a vasfüggönyt megbontó páneurópai pikniket 19:20
- Bár első szent királyunk édesanyja volt, máig számtalan rejtély övezi Sarolt fejedelemasszonyt 16:20
- Apja ellenállását legyőzve talált utat a matematikához a sokoldalú természettudós, Blaise Pascal 14:40
- Apponyi Geraldine és Zogu király különleges esküvője 13:25
- Pénzfeldobás után nyerte el az első repülés jogát az ifjabb Wright fivér 11:50
- Életébe került legnagyobb győzelme a különc Nelson admirálisnak 08:52
- A budai mesevilág, ahol már több mint 70 éve gyermekek őrködnek a vasúti forgalom felett 07:25
- Gondtalan szórakozásunkért felelt 36 éven át a Széchenyi-hegyi tévétorony tegnap