Kiújulhat a német-lengyel vita
2010. szeptember 13. 08:53 MTI
A német kitelepítettek szövetségének (BdV) elnöke szombaton védelmébe vette a szervezet két funkcionáriusát, akik a bírálók szerint revizionista kijelentésekre ragadtatták magukat.
Korábban
A BdV hagyományos szeptemberi rendezvényén, A szülőföld napján Berlinben felszólaló Erika Steinbach kijelentette: a szövetség két tisztségviselőjének bírálata otromba kísérlet volt, amelynek célja, hogy a kitelepítettek szövetségét egy kalap alá vegyék holmi történelemhamisítókkal. Egyúttal egyértelművé tette Németország felelősségét a II. világháborúért.
"Mindenki tudja, hogy ki indította el a II. világháborút. Pandora szelencéjét Hitler nyitotta fel" - szögezte le a BdV elnöke, aki egyben a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti képviselője. Az 1945 után a keleti területekről elűzött, illetve elmenekült németek szenvedéseire célozva hozzátette: az egyik barbárság soha nem szolgálhat igazolásul egy másik barbárság elkövetéséhez.
Arnold Tölg és Hartmut Saenger tavaly azt állította, hogy a II. világháborúhoz vezető első lépést Lengyelország tette meg, hiszen már fél évvel a Wehrmacht 1939. szeptember elsején indított támadása előtt mozgósítást rendelt el. A két BdV-tisztségviselőt bíráló Bernd Neumann kulturális államminiszterrel vitába szállva Steinbach a CDU-frakció szerdai ülésén kijelentette: "Sajnos, én sem tudok változtatni azon, hogy Lengyelország már 1939 márciusában mozgósított".
A szombati ünnepi rendezvényen felszólaló Horst Seehofer bajor kormányfő megvédte és támogatásáról biztosította a BdV-t. Mint beszédében kijelentette, a szervezet tagjai a német alkotmány talaján állnak. "Önök őszinte demokraták, nem pedig revansisták" - fogalmazott Seehofer, aki a tervek szerint még ebben a hónapban Csehországba látogat. Tavasszal tett ígérete szerint prágai tárgyalásain szóba akarja hozni a Benes-dekrátumokat is, amelyekre hivatkozva a csehszlovák hatóságok 1945/46-ban mintegy három és félmillió németet telepítettek ki a függetlenségét hatévi náci megszállás után visszanyert országból.

Petr Necas cseh miniszterelnök augusztus közepén tett berlini látogatása alkalmából nyilatkozva leszögezte: a bajor kormányfő prágai látogatása nagyon gondos előkészítést igényel. Amennyiben viszont Seehofer kizárólag a Benes-dekrétumokról akarna tárgyalni, "akkor én nem látnám értelmét egy ilyen látogatásnak" - tette hozzá Necas.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap