Hatalmas csatorna vezetett Róma kikötőjébe
2010. július 15. 09:06 The Daily Telegraph, MTI
A legnagyobb, rómaiak által épített csatornát tárták fel brit és olasz régészek Rómától 32 kilométerre nyugatra.
A Cambridge-i és a Southamptoni Egyetem régészei a földalatti mágneses anomáliákat megmutató geofizikai módszerek segítségével mutatták ki a 90 méter széles ókori csatorna körvonalait. Az olasz régészek közreműködésével három éven átfolytatott feltárások pedig fényt derítettek az ókori birodalom rendkívül kiterjedt kereskedelmi kapcsolataira.
A tudósok feltételezése szerint a csatorna a Tiberis (Tevere) torkolatában lévő Portus kikötőjét kötötte össze a valamivel több mint 3 kilométerre lévő Ostiával. Portusba érkeztek az i.sz. 1. századtól több mint 400 éven át a birodalom szívébe indított szállítmányok. A brit régészek meggyőződése szerint Portus és Ostia kikötővárosokban népes észak-afrikai bevándorlóközösségek éltek, akik legfőképpen kereskedelemmel foglalkoztak. Némelyik család nevét a sírkövek őrizték meg az utókor számára.
Portusban a beérkező tengerjárókról a szállítmányt átrakodták a kisebb folyami hajókra, amelyek eljuttatták az árut Rómába, a birodalmi raktárakba. Eddig a tudósok úgy vélték, hogy a kikötőből az árut sokkal nehézkesebben, szárazföldön, a Via Flavián keresztül jutatták el a fővárosba. "Hatalmas ez a 90 méter széles csatorna. Nagynak számítottak más korabeli csatornák, amelyek 20-40 méter szélesek voltak. Ez a mesterséges vízi út azonban olyan grandiózus, hogy a közepén még egy sziget is elfért, amelyet híd kötött össze a csatorna két partjával" - hangsúlyozta az ásatásokat irányító Simon Keay régészprofesszor.
A feltárások rávilágítottak, hogy milyen kiterjedt kereskedelmi kapcsolatrendszerrel rendelkeztek a rómaiak. Különösen intenzív kapcsolatokat tartottak fel Észak-Afrikával - erről tanúskodnak a régészek által feltárt amforák százai, amelyekben olajt, bort, valamint a tengeri halból fermentált garumot importálták a jelenkori Tunisz és Líbia területéről. "Az i.sz. 2. századtól az 5., esetleg 6. századig óriási mennyiségekben importáltak gabonát Egyiptomból és Észak-Afrikából" - magyarázta Simon Keay professzor.
Az élelmiszeren kívül ide érkezett üvegáru és kerámiaedények, ahogy szállították az építkezésekhez és szobrokhoz szükséges márványt, a rabszolgákat, valamint a cirkuszi játékokhoz az afrikai vadállatokat is. Az ásatások során a brit régészek feltártak egy nagy római raktárt, császári palotaként azonosított építményt, valamint egy kis amfiteátrumot is, ahol Traianus és Hadrianus korában gladiátorviadalokkal, vadállatküzdelmekkel, s akár "tengeri" csatákkal is szórakoztatták az uralkodót és vendégeit. Előkerült egy tucatnyi, a i.sz. 2-3. századból származó csontváz, valamint egy márványszobor-töredék.
Portus kiépítése Claudius császár Kr.u. 41 és 54 közötti uralkodása alatt kezdődött, Nero (54-68 ) avatta fel, majd Traianus (98-117) építette meg a második "ütemét". A 6. században hagyták a várost sorsára, amikor a kikötő kezdett eliszaposodni. S bár fontos szerepet játszott Róma életében, Portusról mindmáig lényegesen kevesebbet lehet tudni, mint Ostiáról. "Portus a világ egyik legfontosabb lelőhelye, hiszen jelentős része megőrződött, így a feltárások révén sokat megtudhatunk arról, hogy a kikötő milyen fontos szerepet játszott Róma felemelkedésében" - vélekedett Simon Keay professzor.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap