Élt egy titokzatos menekült a 19. században Németországban. A korabeli szemtanúk elmondása szerint rendkívüli módon hasonlított Madame Royale-ra, XVI. Lajos és Marie Antoinette lányára - annak ellenére, hogy az ő sorsa jól ismert. Látszólag. E szövevényes históriában csak az biztos, hogy XVI. Lajost 1793. január 21-én lefejezték. Azt mindenki látta. Onnantól kezdve a többit titokzatos homály fedi.
Ezt a rejtélyekkel teli históriát lassan már két évszázada vizsgálják a történészek. A misztikus események helyszíne a piciny szász hercegség fővárosa, Hildburghausen.
1807. február 7-én éjfél körül egy elegáns, lefüggönyözött lovas kocsi állt meg a város legelegánsabb szállodája, az Englischer Hof előtt. A közeledő hintó láttán a tulajdonos, Andreä szenátor eloltotta a lépcsőházat megvilágító lámpásokat. A járműből a kocsison kívül egy fiatal hölgy és egy férfi szállt ki, mind a ketten téli öltözékben voltak. Másnap a személyzetet figyelmeztették, hogy a második emeleten megszálló párt senki sem zavarhatja, sőt még apartmanjuk ablakainak megfigyelésétől is tartózkodjanak.
Ebben a zűrzavaros időben a Napóleon uralma elől menekülő francia emigránsok gyakori vendégek voltak errefelé, a régió ideális rejtekhelynek bizonyult. Ugyanakkor ezek az utazók igencsak furcsán viselkedtek. Valakitől nagyon félhettek, mivel szinte lehetetlen volt őket látni. A függönyöket állandóan összehúzták. Az idegen úr a leveleket Louis-Charles Vavel de Versay-ként írta, ez a családnév azonban ismeretlenül hangzott errefelé. Egy reggelen, amikor a pár rövid sétára indult, jobban szemügyre vehették őket. A férfi, aki negyven körül járhatott, magas termetű volt, szőkés barkóval szegélyzett arcának vonásai némi szigorúsággal vegyültek. A nő sokkal fiatalabbnak tűnt, de ezt egyértelműen nem lehetett megállapítani, mert vonásait teljesen eltakarta a vastag fátyol.
A teljes cikk a Múlt-kor történelmi magazin 2010. nyár számában olvasható.
2010. nyárSzerelmek a Fehér Házban |