Évtizedekig figyelte Norman Mailert az FBI
2009. január 5. 07:42 MTI
Az amerikai szövetségi nyomozó iroda (FBI) feloldotta Norman Mailer dossziéjának titkosságát, illetve annak 171 lapja közül 165-ét. A megmaradt hatot a gesztus ellenére továbbra is zárolták.
A nyilvánosságra került anyag szerint az író megfigyelése 1962-ben kezdődött. Az Esquire című lapban megjelent cikke irányította rá a szerv vezetőjének, J. Edgar Hoovernek a figyelmét. A cikkben Mailer többek között azzal gúnyolta ki Jacqueline Kennedy-t, hogy édeskés modora nem illik egy first ladyhez.
Hoover utasítására elkezdődött ellene az adatgyűjtés és állandó megfigyelés alatt tartották. Kikérdezték barátait, felbontották a postáját, fényképét körözték az informátorok között, rögzítették előadásainak szövegeit, néha még magukat a fia barátainak álcázva apjánál is érdeklődtek iránta. Veszedelmes ellenségként kezelték 15 éven keresztül, jóval Hoover 1972-ben bekövetkezett halála után is.
Az FBI főnöke az első jelentést már 1962-ben megkapta. Ebben egy informátortól kapott "bűnlajstromot" írtak le, többek között azt, hogy az író valahol azt állította: "a baloldalon áll" és az FBI-t olyan titkosrendőrségnek tartja, amelyet "meg kellene szüntetni". Az informátor arról is értesült, hogy Mailer 1953-ban kapott egy fogadásra szóló meghívást a New York-i lengyel konzulátusra. Ugyanebben a jelentésben idézték Louis Budenzt, a Daily Worker című munkáslap főszerkesztőjét, aki "rejtett kommunistának" nevezte az írót. Mindez elég volt ahhoz, hogy folytassák a megfigyelését. Hoover az író könyveiről is recenziókat íratott és álpostással ellenőriztette, hazatért-e valamelyik európai utazásáról.
Mailer írásaiban, beszédeiben tovább ostorozta Hoovert és embereit. Az FBI vezetőjét az ország "legrosszabb hírességének" nevezte. Egyéb "ellenséges tevékenységet" azonban nem folytatott és érdekes módon a titkosszolgálat sem jutott el soha odáig, hogy nyíltan felelősségre vonja. Ennek oka is kiderül a dossziéból: "Mivel az író bírálja az FBI-t, kihallgatása részünkről kellemetlen lenne".
A legnagyobb izgalom miatta 1973-ban tört ki, Marilyn Monroe-ról írt életrajzának megjelenése előtt, amikor kitudódott: az író átvette benne azt a hírt, mely szerint az FBI elkobozta azokat a telefontabulátorokat, amelyek bizonyítják: a színésznő halála előtt felhívta a Fehér Házat, amelynek ura akkor egyik szeretője, John F. Kennedy volt. "Mailer azt állítja, hogy az FBI-nak és a CIA-nek nyomós oka volt megöletni Monroe-t, hogy kényes helyzetbe hozza a Kennedy-családot" - olvasható a dossziéban. A FBI vezetői közbe akartak lépni: "Tanulmányoztuk, hogyan lehetne elérni, hogy ezek a vádak kikerüljenek a könyvből, végül azonban meggyőződtünk arról, hogy minden ilyen lépésünk csak növelné a reklámot, amelyet Mailer igyekszik a könyvének teremteni". Így a könyv az említett résszel együtt jelent meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
3. A keleti és a nyugati blokk jellemzői a kétpólusú világ időszakában
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Megnyerhetetlen versenybe kényszerítette Moszkvát a „csillagháborús” terv
- 1958-ban elsüllyedt amerikai tengeralattjárót fedeztek fel Hawaii mellett
- Azonnal heves indulatokat gerjesztett világszerte Churchill híres fultoni beszéde
- Az emberélet nem számított, Észak-Vietnám elérte célját a Tet-offenzívával
- Egy spanyol halász segítségére is szükség volt az elveszett amerikai hidrogénbombák megtalálásához
- Kiment a mosdóba, majd a vonaton hagyta 1953-ban a hidrogénbomba titkos dokumentumait
- A Szovjetunió vonakodó segítségével vált atomhatalommá Kína
- Párhuzamosan kellett kül- és belpolitikailag is legitimálni Németország újraegyesülését
- 10 tény a berlini falról
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap