Interneten a csehszlovák kommunista katonai elhárítás ügynöklistái
2008. július 28. 08:04
Felkerültek az internetre a volt csehszlovák kommunista katonai elhárítás csehországi névlistái a titkosszolgálat ügynökeiről, illetve a szolgálat által megfigyelt személyekről.
Korábban
Összesen mintegy 140 ezer név található a 309 névlistán, amelyet a www.abscr.cz honlapon hoztak nyilvánosságra. Ezek olyan személyek adatait tartalmazzák, akik iránt a volt katonai elhárítás érdeklődött. `Lehetett az olyan személy, akit át akartak világítani, de lehetett az együttműködő is` - közölte Martin Pulec, az archívum igazgatóhelyettese.
Ladislav Bukovszky (Bukovszky László), a Biztonsági Szolgálatok Archívumának igazgatója szerint a névjegyzék közzétételének célja, hogy maximálisan átláthatóvá tegyék a témát. Az 1989-es fordulat előtti kommunista állambiztonsági szolgálatokkal kapcsolatban ugyanis a rendszerváltás után számos, máig sem egészen tisztázott botrány robbant ki Csehországban.
A jegyzékeket a katonai elhárítás egyes munkahelyein hozták létre akkor, amikor új ügynököt szerveztek be, vagy valakit át akartak világítani, illetve meg akartak figyelni. Az adatokat a központba is elküldték.
A most nyilvánosságra hozott jegyzékek legrégebbike 1954-ben, a legutolsó pedig 1989-ben keletkezett. A jegyzékekben név szerint lehet keresni. A cseh elektronikus média első kiemelései szerint néhány ismert csehországi politikus és személyiség neve is megtalálható a jegyzékekben, például Richard Sacher, a rendszerváltás utáni első csehszlovák belügyminiszter, illetve Miroslav Vacek, akkori védelmi miniszter. Állítólag mindketten a kommunista elhárítás ügynökei voltak.
A prágai Biztonsági Szolgálatok Archívumát megelőzve, a hasonló pozsonyi intézet már korábban nyilvánosságra hozta a volt csehszlovák kommunista katonai elhárítás együttműködőinek szlovákiai névsorát a szlovákiai levéltárakban található dokumentumok alapján.
A katonai elhárítás a szocialista Csehszlovákiában teljes egészében a kommunista párt és a rendszer céljait szolgálta, s a politikai hatalom megtartásának egyik eszköze volt. A szolgálat szovjet módszerek szerint dolgozott, és felelősség terheli az ötvenes évek első felének kirívó törvénytelenségeiért. Közvetlenül az 1948 februári kommunista hatalomátvétel után mintegy 600 titkos ügynöke volt; ezek száma a hatvanas évek elején már mintegy nyolcezerre emelkedett. A nyolcvanas évek végén négyezer körül mozgott az ügynökök száma.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap