Nem találta a CIA a kubai atomraktárakat
2008. június 30. 12:15
Az 1962. októberi kubai rakétaválság idején a CIA-nak annak ellenére nem sikerült kinyomoznia a szovjet atomrakétákat rejtő bunkereket, hogy több fénykép is rendelkezésükre állt a titkos raktárakról.
Korábban
A CIA gyanította, hogy a szovjetek atomrakétákat telepítettek Kubába, de a kubai válság idején ezt nem tudta bizonyítani. Csak 1963 januárjában sikerült kapcsolatot találni egy Alekszandrovszk nevű szovjet teherhajó és az atomrakéták Kubába történő szállítása között. Az elemzők megállapították, hogy az Alekszandrovszk a szeveromorszki (Murmanszk mellett) szovjet haditengerészeti kikötő közelében található atomfegyverraktárból indult Kuba felé, fedélzetén atomrakéták szállítására alkalmas, speciálisan átalakított teherautókkal.
Dobbs könyve pontos részleteket közöl az atomrakéták mozgásáról. Az Indigarkáról lepakolt R-12-es atomrakétákat a Bejucal közelében lévő atomraktárba vitték, amelyet a szovjetek még 1961 végén építettek. Amikor a kubai válság kirobbant, a CIA azt valószínűsítette, hogy ez a Bejucalnál lévő lőszerraktár lehet a szovjet atomrakéták gyűjtőhelye. Erről Kennedy elnököt is tájékoztatták, és további megfigyelést rendeltek el. A biztonsági hiányosságok - a raktárt csupán egy kerítés őrizte - viszont arra késztették a CIA szakértőit, hogy megváltoztassák véleményüket. Október 22-ére már Mariel környékére összpontosítottak, amelyet "kettős biztonsági kerítés" és számos "őrsátor" vett körül. A legkritikusabb, október 22. és 28. közötti héten amerikai felderítő-repülőgépek még köröztek Bejucal fölött, de a látható biztonsági intézkedések hiánya miatt nem fordítottak rá különösebb figyelmet.
View Larger Map
A hírszerzés által készített fényképek tanulmányozása, valamint az atomrakétákat kezelő szovjet tisztek beszámolói alapján Bejucal volt a központi atomraktár. A bejucali raktár azonosításához döntő módon hozzájárultak az atomtölteteket szállító teherautókról készült fényképek, amelyeket október 23-án, 25-én és 26-án egy alacsonyan repülő amerikai felderítő-repülőgép készített.
Október 26-án a kubai szovjet parancsnok, Issza Plijev tábornok, atomrakéta-szállítmányt küldött Bejucalból az R-12-es rakétákat őrző Sagua La Grande raktárába, amelyeket egy szovjet veterán elmondása szerint Washingtonra és New Yorkra irányítottak. A Luna/FROG taktikai rakéták atomtölteteit egy Managua közelében fekvő másik raktárban őrizték. Az amerikai hírszerzés erről is készített fényképeket, de a biztonsági intézkedések hiánya ebben az esetben is megzavarta az elemzőket.
A rakétaválság vége után Hruscsov mind az Alekszandrovszkát mind az Indigirkát visszarendelte a Szovjetunióba az atomrakétákkal együtt. Útközben az Alekszandrovszkát megállította egy amerikai hadihajó, ami miatt a Kreml tiltakozott Washingtonnál. Az Egyesült Államok elnézést kért az incidensért, anélkül, hogy sejtette volna, miből is áll a hajó rakománya.
További információk a Google Earth letölthető kiegészítőjében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.