Tárgyalnak az évtizedes emberrablásokról az észak-koreaiak
2008. június 25. 12:24
Észak-Korea a múlt héten jelentette be, hogy újraindítja a japán állampolgárok elrablásával kapcsolatos vizsgálatot, miután hosszú ideig elintézettnek tekintette a problémát.
Korábban
A két ország közötti pekingi tárgyalásokat követő japán bejelentés hosszú évek óta a közeledés első halvány jele. Annak ellenére, hogy a két fél csak minimális engedményeket tett, mégis utat nyitottak az emberrablási vita megoldásához, ami sokáig nehezítette az észak-koreai atomprogramról folyó hatoldalú tárgyalásokat, és feszültté tette Tokió és Washington viszonyát.
`Észak-Korea ígérete révén folytatódhat a probléma megoldása. Ez előrelépésnek számít, de még nem a teljes megoldás`- véli Macsimura Nobutaka, japán kabinetfőnök. Macsimura hozzátette, Japán nem változtatja meg döntését arról, hogy távolmarad attól a hatoldalú megegyezéstől, amely az atomprogramról való lemondás fejében energiatámogatást nyújtana Észak-Koreának.
Akiket elengedtek |
Jang Mun-szu, a Szöuli Egyetem közgazdásza és a japán-észak-koreai kapcsolatok szakértője szerint Észak-Korea részben az Egyesült Államokhoz fűződő viszony javulása miatt vetette fel az ügy újravizsgálatát. "Észak-Korea mindenképpen le szeretne kerülni a terroristákat támogató országok listájáról. De Japán ezt mindaddig ellenzi, amíg az emberrablások ügye nem rendeződik. A téma eddig zsákutcának számított, úgyhogy végre elmozdulás történt, de sok függ attól, Észak-Korea hogyan akarja lefolytatni a vizsgálatot" - mondta Jang.
Az észak-koreai atomprogramról tárgyaló hat ország (USA, Észak- és Dél-Korea, Kína, Japán, Oroszország) tagjaként Japán mindig is a legkeményebb vonalat képviselte Észak-Koreával szemben, de megdöbbenésére a Bush kormányzat 2007 eleje óta némi közeledési szándékot mutat a phenjani kormánnyal szemben a tárgyalások haladása érdekében. Észak-Korea felvetette, hogy kiadja azokat a japán radikálisokat, akik 1970-ben eltérítették a japán légitásaság egyik gépét, és ma is Észak-Koreában élnek.
Észak-Korea évtizedekig tagadta, hogy ő lenne a felelős több japán állampolgár eltűnéséért a hetvenes és nyolcvanas évek során, holott a japán hírekben többször is beszámoltak arról, hogy kémeket fogtak el japán területen. 2002-ben aztán, amikor Junicsiro Koizumi, japán miniszterelnök látogatást tett Phenjanban, Kim Dzsongil, észak-koreai államfő beismerte, hogy 13 japán állampolgárt raboltak el, hogy kémeiket japánra tanítsák. Közülük ötöt elengedtek gyermekeikkel együtt, a maradék nyolcról pedig azt állították, hogy az évek során meghaltak.
Japán szerint viszont még néhányan életben vannak, és több elrabolt japán is van még Észak-Koreában. Az emberrablások ügye igen érzékeny politikai téma Japánban, amiről sokat vitáznak. A jobboldal pédául arra használja, hogy Észak-Korea ellen hangolja a japán közvéleményt, és japán remilitarizálását szorgalmazza.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.