Szkítákkal éltek együtt a borsodi kelták
2008. június 25. 13:11
Korábban
Kevés sír - izgalmas leletek
Az egyes sírtípusokat - kialakításuk és rítusuk szerint - a következőképpen lehet elkülöníteni.
1.: Nem jól látható betöltésű csontvázas sír. Az ÉNy-DK tájolású, nyújtottvázas csontvázas sírban három edény volt, egy korsó és két tál, a lábak jobb oldalán. (3.kép) A halott bal kezén nyolchólyagos bronz karperec (4. kép) és vastag bronz gyűrű volt (5.kép), illetve mindkét bokáját nyolchólyagos bronz lábperecek ékítették (6.kép), melyek korróziója megőrizte a feltehetően fiatal lány szoknyájának finomszövésű szövetmaradványát (7. kép), egy durvább minőségű textil maradványát (talán takaró, amivel a halottat takarták le? 8. kép), illetve szervesanyag maradványokat is, melyek a halottat lefedő gyékényszőnyeg vagy koporsó részei lehettek (9. kép).
A halott nyakában egy szép kidolgozású, aprószemű bronzláncon, borostyánkarika lógott. Továbbá ruháját mellkasi tájékon 3 bronzfibula és egy nagy (10cm-es!) vasfibula díszítette (10. kép). Övének vas övkapcsa volt, illetve állatcsontmelléklet is volt a sírban. A bronzfibulák közül kettő a kosdi plasztikus díszű, kötöttlábú bronzfibulához nagyon hasonló, mely alapján az i. e. 3 század első felére, közepére keltezhetőek (11. kép).
A sírgödör északnyugati részében, az edények mellett helyezkedett el az igazi "kincses" terület. Itt szórták szét ugyanis a halott, eléggé rosszul égetett hamvait és a hamvak közé kevert ékszereket is. Ezt a "leletegyüttest" földdel együtt - egyben ("in situ) - szedték fel, így szétbontására később, a múzeumban kerül majd sor. Ennek ellenére több tárgy "kikandikált" a hamvak közül (15. kép): például négy bronzfibula, melyek szintén kötött lábúak, kettő közülük talán korongos díszű, kettő pedig vitézkötéses (16. kép). Emellett további, talán hat vasfibula töredékei is láthatóak, de az igazán fontos leletek egy talán plasztikus díszű bronz karperec (17. kép), egy vas karperec és egy nagyméretű hólyagokból álló, bronz lábperec maradványai üvegtörmelékkel. Az elsődleges vélemény szerint ez a sír is esetleg a 3. századra datálható, de a 2. századi keltezése is valószínűnek tűnhet. Pontosabb kronológiai elhelyezése természetesen a tárgyak restaurálása után válik lehetségessé.
3.: A harmadik csoport, a nem jól látható betöltésű, ismeretlen alakú, szórthamvas sírok csoportja, fémanyag tekintetében már szegényesebb volt, a 6. sírban például csak két vasfibula és egy nagyobb edény volt a hamvak társaságában (18. kép). A 4. sírban szintén csak egy vasfibula és egy vaskés töredéke helyezkedett el, viszont itt öt edény, köztük két tál is volt a mellékletek sorában (19. kép). A legszebb sír ebben a csoportban a 2. számú volt, melyben egy szépen korongolt korsó volt egy nagyobb edény, egy kisebb tál és egy kis korsó társaságában (20. kép). Ebben a sírban a fémanyag is jobb arányt mutatott, hiszen három vasfibula mellett, egy kötött, gombos lábú, kisméretű bronzfibula is előkerült (21. kép), amely párhuzamai alapján szintén a 3. századra datálható. Ezt a keltezést a csoport többi sírjának edényei is valószínűsítik. A sír érdekessége viszont egy jó állapotú, ívelt hátú vaskés, mely inkább szkíta jellegzetességeket mutat, mint keltákat (22. kép).
4.: A 4. csoport a bolygatott, ismeretlen rítusú (valószínűleg szórthamvas), nem látható betöltésű sírok csoportja. Ide mindössze két sír tartozik. Az 1. számú sír mindösszesen egy korábbi bolygatás során erősen megrongált, omphalloszos (dudoros kiemelkedésű) aljú edény maradványaiból állt (23. kép). Ebben a sírban sem hamvak, sem további mellékletek nem voltak. Hasonlóan rossz állapotban került elő a 3. számú sír is, melyet közvetlenül a felszínen találtunk, a fakitermelő dózer "keréknyomában". Ezt a sírt is egy omphalloszos aljú edény maradványai jelölték, annyi különbséggel, hogy itt a környékről még össze tudtunk szedni - egy a sírhoz tartozó fenőkövet - vaskorrózió nyomával, egy szélespengéjű vágókés, vagy borotva maradványait és néhány további vastöredéket, melyek rendeltetése ismeretlen (24. kép).
Összegzésképpen megállapítható, hogy egy kis sírszámú, viszont annál gazdagabb temetőre bukkantak a régészek Általánosan jellemző a sírokra, hogy azokba rosszul égetett - sírkerámiát helyeztek nagyrészt - eltekintve egy-két jól égetett edénytől (25. kép). A sírok egymáshoz való elhelyezkedése nem mutat különösebb rendszert, a temetkezések egymástól 8-15 méterre helyezkednek el, viszont található két olyan "sírpár", melyek egymás közelében, de legalább 1 méteres szintkülönbséggel fekszenek (3-8. sírok és 5-6. sírok).
A temető az elsődleges megfigyelések alapján a 3-2. századra keltezhető (természetesen ez még a további kutatások fényében változhat), tehát a keleti kelta kulturális koiné időszakára - amely időszakot itt dél-Borsodban a kelta-szkíta együttélés jellemzi. A temető jól beilleszthető lesz a közelben fekvő Sajópetriben és Muhiban talált temetők sorába - melyek "lakosai" alapjában véve gazdag leletanyaggal rendelkeznek - feltehetően a Sajó menti vaskereskedelemre épülő tevékenységük miatt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Még a pápa haragját is kiváltotta magánéleti botrányával Richard Burton 18:05
- Alvilági segítséget is kaptak az amerikaiak a Mussolini elleni harcban 16:05
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait 15:05
- A puszta véletlennek köszönhetően találta fel a Bluetooth technológiát Hedy Lamarr 09:50
- Meghibásodás miatt oldottak ki Kanada felett az amerikai atombombák 09:05
- New York városának legbékésebb éjszakáját eredményezte az 1965-ös áramszünet tegnap
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét tegnap
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy tegnap