Az amerikai hadsereg elpusztította Babilont
2005. január 17. 10:34
A British Múzeum szombaton kiadott jelentése szerint az amerikai hadsereg visszafordíthatatlan pusztítást okozott Babilon régészeti emlékeiben.
A jelentés szerint megrongáltak és beszennyeztek többezer éves műemlékeket: szétzúzták a Marduk templomtól a királyi palotáig vezető 3600 éves felvonulási út téglaburkolatát, megrongálták a II. Nabukodonozor pecsétjével ellátott téglafalat. A rombolás nagyjából azzal egyenértékű "mintha a Stonehengen nyitnának katonai bázist" - mondta el John Curtis, a British Múzeum jelentését készítő szakértő.
Körülbelül egy 300 ezer négyzetméteres területet letaroltak, tömörített sóderrel burkolták le, majd kémiai anyagokkal kezelték, mely elszennyezte a régészeti lelőhelyeket. Az iraki kormány megbízásából felmérést készítő Curtis személyesen körülbelül egy tucat ásatási rétegeket átvágó lövészárkot számolt össze, melyek közül az egyik 170 méter hosszú. A British Múzeum közel-keleti részlegének vezetője szivárgó üzemanyagtárolót is talált a területen. Az Istár-kapu sárkányait megrongálták, láthatóan valaki nekiállt leszedni a díszítő téglákat. A katonai homokzsákok megtöltéséhez használt homokba is jelentős számban keveredtek bele régészeti értékű darabok.
Babilon, az i.e. 605-től 562-ig hatalmon lévő Nabukodonozor királyok fővárosa, melyet a történeti emlékezet az i.e. 1728-tól 1686-ig uralkodott Hammurápi legendás törvényei, Szemirámisz állítólagos függőkertjei, Bábel tornya vagy Nagy Sándor halála kapcsán őrzött meg. Régészeti emlékeit már részben a századforduló régészeti expedíciói során a berlini Pergamon Múzeumba szállították, részben többnyire vitatott restaurációs módszerrel állították helyre a helyszínen. Ilyenek az ókori seregek felvonulási útját szegélyező egyes falak, az Istár-kapu föld alól kiásott, festetlen, ám a Berlinben láthatókhoz hasonló állatalakos téglákból álló részletei. Babilon hajdani görög színházát a feltételezések szerint a Bibliában is említett Bábel tornyából maradt romdomb oldalába építettek.
Bár Babilon 2004 áprilisi elfoglalásákor az amerikai hadsereg éppen a műemlékvédelem szempontjait hangoztatta, végül mégis az iraki hadműveletek katonai bázisaként használták a Bagdadtól alig 90 kilométerre északra található területet. Curtis nemzetközi vizsgáló bizottság felállítását javasolta a katonák által okozott károk leltárának összeállítására, amelynek szakembereit az irakiak választanák ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Családja történetét írta meg egyik leghíresebb regényében Szabó Magda tegnap
- Zenei forradalmat jelentett a Beatles első kislemeze tegnap
- Kávéházakban is szobrot állítottak Václav Havelnek, Csehország drámaíró elnökének tegnap
- Bejárta az egész világot Xántus János, hogy tudásából hazája gazdagodjon tegnap
- Számos protestáns ország tiltakozott XIII. Gergely pápa naptárreformja ellen 2024.10.04.
- A Szputnyik–1 fellövésével a Szovjetunió sikeresen teljesítette az űrverseny első futamát 2024.10.04.
- Búcsúztató bulit rendeztek Janis Joplin megmaradt vagyonából az énekesnő barátai 2024.10.04.
- Csaknem hidrogénbombát adott Sztálin kezébe Vitalij Ginzburg 2024.10.04.