10 furcsaság a hóhérokról
2024. december 17. 07:11 Múlt-kor
A hóhér szakma társadalmilag annyira megvetett volt, hogy alkalmanként még halálra ítélt bűnözőknek is felajánlották a pozíciót. Ha az illető elfogadta az alkut, kegyelmet kapott.
Fémből készült hóhérmaszk (Kép forrása: Wikipedia / Tudományos Múzeum (Science Museum), London / CC BY 4.0)
Korábban
1. A hóhér szakma a középkorban nem tartozott a legkeresettebb foglakozások közé. A bakókat a közösség általában kivetette magából, így azok szó szerint a társadalom peremén, azaz a települések szélén éltek.
2. A szakma népszerűtlensége miatt olykor előfordult, hogy halálra ítélt bűnözőknek ajánlották fel a hóhéri állást. Ha az elítélt belement, akkor kegyelmet kapott.
3. A középkori Francia Királyságban a pékek mielőtt a kemencébe rakták volna, keresztet rajzoltak azokra a cipókra, amelyeket a hóhéroknak szántak, mégpedig azért, hogy össze ne keverjék őket a civileknek szánt kenyérrel. Sok középkori településen rendeletek tiltották a helyieknek, hogy egy asztalnál egyenek a hóhérokkal.
4. A hollywoodi stílusú csuklya és maszk nem tartozott a középkori bakók ruhatárához. Ha az ítélet-végrehajtó valamiféle egyenruhához ragaszkodott, akkor köpenyt vagy kabátot vett fel, amelyeken a hóhér jele, a kard volt látható
5. Az óradíjat tekintve a hóhér kifejezetten magas bérezésben részesült a középkori Európában. A kivégzések viszont még középkori mércével sem voltak gyakoriak, így a bakóknak mellékállásra is szükségük volt. Általában sintérként, sírásóként, hullaszállítóként vagy adószedőként (jellemzően prostituáltaktól és fertőző betegségben szenvedőktől szedtek adót) egészítették ki jövedelmüket.
6. A Francia Királyságban az egyház felmentette a hóhérokat az emberölés bűne alól, így azoknak nem kellett gyónniuk a halálos ítéletek végrehajtása után.
Edvard Munch: A sikoly
7. Nemcsak a hóhér, de annak családtagjai is elszigetelten éltek. Az egyszerű ember nem szívesen adta a leányát a hóhér fiához, így a bakófamíliák gyermekei gyakran házasodtak egymás közt.
8. Egyes német városokban a hóhér halálbüntetéssel volt sújtható abban az esetben, ha az elítélt fejét három csapásból sem volt képes leütni.
9. A hóhéroknak sokszor illuminált állapotban lévő „ügyfelekkel” kellett dolgozniuk. Az elítéltek ugyanis bort vagy sört kérhetett az utolsó vacsorájuk mellé, amely gyakran kiütötte őket.
10. Azon motivált hóhérok, akik hajlandóak voltak utazni és lakhelyükön kívül más településeken is levezényelni a kivégzéseket, tekintélyes vagyonra tehettek szert. A tapasztalt, nagy anatómiai tudással rendelkező bakók orvosi tanácsadóként is dolgozhattak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Horthy
- Kulcsfontosságú szerepet játszott Hlatky Endre az 1944-es sikertelen kiugrási kísérletben
- Legitimista meggyőződése ellenére hiúsította meg a második királypuccsot Bethlen István
- A Magyar Nemzeti Levéltárhoz került az egykori kormányzói család hagyatéka
- A kormányzó hitvese: Horthy Miklósné Purgly Magdolna
- Indiai vadászatok és lenyűgöző britek: Horthy Miklós a világ körül
- A köztársaságból kiábrándult Habsburg-pártiak gyűrűjében választották kormányzóvá Horthy Miklóst
- SEGÍTSÜNK a Fortepánnak! Ostrom 80: képmentési akció Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulója alkalmából 15:30
- Naplóeon fiának gondolták a tragikus sorsú Kaspar Hausert 15:05
- Számos baljós előjel kísérte Rettegett Iván születését 14:32
- Feszült várakozás után 160 millió forintért kelt el Munkácsy ismeretlen festménye 13:20
- Kis hiba okozott nagy katasztrófát a müncheni légibalesetben 09:50
- Fegyverrel kényszerítették ki a Soproni népszavazást 08:21
- Beethoven szimfóniát írt Napóleonnak, de széttépte a koronázás hírére 08:05
- 10 furcsaság a hóhérokról 07:11