SEGÍTSÜNK a Fortepánnak! Ostrom 80: képmentési akció Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulója alkalmából
2024. december 16. 14:10
Keressük az 1944-es budapesti ostrom lappangó fényképeit! Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulója alkalmából a Fortepan és az Eidolon Centre közös „képmentési akciót” indít, amelynek célja, hogy rátaláljanak azokra a lappangó, magánkézben lévő vagy archívumok feldolgozatlan anyagaiban rejtőző eddig nem látott fotográfiákra, amelyek a második világháború budapesti ostroma során készültek.
Vöröskatonák a New York-palota tetején (Kép forrása: Fortepan / Jevgenyij Haldej / Vörös Hadsereg)
Korábban
1944 telének két hónapjában és az azt közvetlenül követő időszakban rendkívüli erővel sűrűsödött össze a magyar társadalmat évtizedeken át megosztó sokirányú feszültség és a második világháború végjátékának drámája.
A Budapesten rekedt civilek néhány hét alatt át kellett éljék a város jelentős részének pusztulását, a zsidó lakosság gettóba terelését és tömeges likvidálását, a nyilas terrort, a német és orosz katonai megszállók durva beavatkozását az élet menetébe, a magyar államiság szétesését és egy új világ véres születését.
Mindezt légópincékbe szorulva, mindennapos életveszélyben, bizonytalanságban és kiszámíthatatlan erőszak hullámok között, nélkülözve, áram, víz és élelmiszer nélkül. Az ostrom vége sokaknak az életet, másoknak pedig egy új rabság kezdetét jelentette.
Az Ostrom időszakából alig rendelkezünk olyan ismert fotóval, amely a civil lakosság, a pincékbe húzódott, romok között túlélő budapestiek és budapestiek mindennapjait mutatná be.
Hasonlóan ehhez, a budapesti gettóból is elenyészően kevés fotográfia maradt fent, mint ahogy a málenkij robotra hurcoltak sokaságának története sem dokumentált kellően. A Fortepan és az Eidolon Centre képmentési programjával arra tesz kísérletet, hogy ezt a hiányt pótolják, és rátaláljanak azokra a lappangó, jórészt magánkézben lévő, esetleg archívumok feldolgozatlan anyagában rejtőző fotográfiákra, amelyek a nyilvánosság számára nem ismertek és Budapest ostromának eddig ismeretlen arcát mutatják be.
A projekt során várják mindazok jelentkezését, akiknek a birtokában olyan fotóemlék van, amely 1944-ben készült az ostromlott Budapesten, vagy úgy gondolják, valamilyen köze van Budapest ostromához.
Az V. kerületi Türr István utca 1945-ben, balra az Aranykéz utca torkolata. (Kép forrása: Fortepan)
Miként és hol várják a szervezők a fényképeket?
Az kezdeményezés szervezői a képek tulajdonosait arra kérik, hogy vegyék fel a kapcsolatot a [email protected] email címen, vagy a Fortepan Facebook oldalán. A képek formátumtól függetlenül egyaránt értékesek lehetnek, ezért negatívok, papírképek, családi albumok és újságkivágások beküldőire számítanak. A képeket a program keretében digitalizálják, és az eredeti példányokat minden esetben visszaadják a tulajdonosoknak.
Amennyiben valakinek tudomása van olyan, nem saját tulajdonában lévő képanyagról, ami az Ostrom alatt készült, esetleg olyan fotográfusról, aki a jelzett időszakban fényképezett, de nem tudja, mi lett ezeknek a fényképeknek a sorsa, kérjük ossza meg ezeket az információkat. Valamint várják azoknak a közgyűjtemények a jelentkezését is, akik olyan eddig nyilvánosságot nem kapott, vagy nem digitalizált anyaggal rendelkeznek ami az ostrom mindennapjait mutatja be, vagy ehhez a témához kapcsolódik.
A képeket – együtt a már ismert képanyagból készült válogatással – 2025 őszén, Budapest Ostromának 80. évfordulójára emlékezve a Fortepan és az Eidolon Centre által szervezett kiállításon tervezik bemutatni.
Budapest romváros: az óvóhelyekről előjött emberek szeme elé ez a felfoghatatlan látvány tárult például a Bocskai úton (Kép forrása: Fortepan / Kunszt János / adományozó dr. Kramer István)
A Fortepan egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum, ahol több mint kétszázezer archív fényképet böngészhet és tölthet le ingyenesen, jó minőségben.
Az Eidolon Centre for Everyday Photography a világ első privát fotográfiával foglalkozó nemzetközi platformja, amely a szóban forgó fotográfiai anyag – az amatőr fotó, családi fotó, hétköznapi fotó, és megannyi más, széles körben népszerű, de alulértékelt műfaj – kutatásával, bemutatásával, vizuális kultúrában betöltött szerepének tudatosításával, megőrzésével és népszerűsítésével foglalkozik. Az Eidolon Centre angol nyelvű online magazint szerkeszt, nemzetközi pályázatot alapít, könyveket ad ki, kiállításokat rendez, valamint nemzetközi eseményeket, konferenciákat és workshopokat bonyolít le.
Linkgyűjtemény:
A képmentési akció médiapartnere a Válasz Online. A kezdeményezésről ezen a linken olvasható Zsuppán András részletes, az Ostrom és az elveszett képek történetét, történelmi kontextusát bemutató cikke.
A kezdeményezés Facebook-eseménye ezen a linken érhető el.
Az Ostrom 80 részletes, angol nyelvű projektleírása az Eidolon Centre oldalán itt kattintható.
A sajtóközlemény kapcsolódó képanyaga ezen a linken érhető el.
Az Eidolon Centre weboldala: everydayphotography.org
A Fortepan weboldala: fortepan.hu
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- ABBA-kultusz a Kádár-korszakban 18:05
- Naplóeon fiának gondolták a tragikus sorsú Kaspar Hausert 15:05
- Számos baljós előjel kísérte Rettegett Iván születését 14:32
- Feszült várakozás után 160 millió forintért kelt el Munkácsy ismeretlen festménye 13:20
- Kis hiba okozott nagy katasztrófát a müncheni légibalesetben 09:50
- Fegyverrel kényszerítették ki a Soproni népszavazást 08:21
- Beethoven szimfóniát írt Napóleonnak, de széttépte a koronázás hírére 08:05
- 10 furcsaság a hóhérokról 07:11