Burr és Hamilton: párbajjal zárta le vitáját a két amerikai politikus
2024. november 15. 18:05 Múlt-kor
A republikánus Aaron Burr és a föderalista Alexander Hamilton politikai szembenállása éveken keresztül tartott. Ezalatt a nézeteltérés komoly ellenségeskedéssé, személyes üggyé vált. A két fél olyan súlyosnak látta a helyzetet, hogy azt már nem lehet érvekkel megvívni. Ekkor döntöttek úgy, hogy a szokásjog által elfogadott, bár a törvény tiltotta módon rendezik ügyüket, pisztolypárbajjal.
Burr lelövi Hamiltont
Korábban
Burr, aki a Jefferson-féle Republikánus Párt egyik oszlopos tagja volt, és Hamilton, aki a föderalista eszméket vallotta, nemcsak politikai értelemben álltak egymással szemben, hanem személyes viszályuk is fokozatosan mérgezte kapcsolatukat. A két politikai tábor között húzódó ellentétek az ország jövőjével kapcsolatos elképzeléseikben gyökereztek.
Aaron Burr
Míg Hamilton a föderalista nézetek híveként az erős központi kormányzás és a gazdasági fejlesztések fontosságát hangoztatta, addig Burr a decentralizációt és a helyi érdekek képviseletét részesítette előnyben. 1800-ban Burr indult az elnöki posztért, azonban Hamilton már ekkor is hevesen ellenezte ezt. Hamilton úgy vélte, Burr alkalmatlan lenne az elnöki pozíció betöltésére. Annak ellenére, hogy a párbajt már akkoriban is tiltották, a politikai elit körében még mindig szokás volt a becsületet ily módon megvédeni.
Népszerű párbaj helyszín
Burr számára az 1800-as elnökválasztás nagy politikai kudarcot hozott. Végül Thomas Jefferson nyerte el az elnöki tisztséget, Burr pedig beérte az alelnöki poszttal. Azonban négy évvel később, amikor Burr New York állam kormányzói tisztségére pályázott, Hamilton ellenállásával találta szembe magát.
Riválisa kíméletlen lejárató kampányba kezdett, mely jelentősen hozzájárult Burr politikai vereségéhez. Burr úgy érezte, hogy Hamilton kampánya nem csupán politikai kudarcát eredményezte, hanem becsületében is súlyosan megsértette őt. Burr úgy gondolta, hogy ezt a helyzetet már csak párbajjal rendezhetik.
Alexander Hamilton
A végzetes összecsapásra 1804. július 11-én, kora reggel került sor New Jersey állam egyik eldugott részén, a Hudson folyó mellett fekvő Weehawken Heightsnál. Ez a helyszín híres volt arról, hogy sokan választották a párbaj színteréül, mivel New York államban sokkal szigorúbban léptek fel a párbajozókkal szemben.
A két politikus gondosan megtervezte az eseményt, hogy később minél nehezebben vonhassák őket felelősségre. Segítőik, akik a lövések pillanatában háttal álltak, később eskü alatt vallhatták, hogy nem láttak semmilyen fegyvert vagy torkolattüzet.
Barr vs. Hamilton, a becsületbeli halál
Egyes beszámolók szerint sorsolással döntötték el, ki kerüljön előnyösebb pozícióba, míg más források szerint a kihívott fél, vagyis Hamilton élvezte az előnyt. A következmények ismeretében Hamilton lőhetett először, de a golyó célt tévesztett, Burr feje fölött süvített el. Burr viszont pontosabban célzott, lövése Hamilton alhasát érte, és súlyos, életveszélyes sérülést okozott.
A két párbajozó és segítőik közvetlenül a párbaj előtt
Hamiltont azonnal csónakba tették, és elszállították, de a golyó olyan létfontosságú szerveket roncsolt, hogy másnap, 1804. július 12-én, családja körében elhunyt. Burr, aki abban a pillanatban alelnökből gyilkossá vált, rövid ideig bujkált, majd visszatért Washingtonba. Bár mind New York, mind New Jersey államban vádat emeltek ellene gyilkosság miatt, egyik ügy sem jutott el az ítélethozatalig.
A Burr és Hamilton közötti tragikus párbaj jelentős közfelháborodást váltott ki, és az elkövetkező években egyre erősödtek a párbajellenes mozgalmak. Ezek a végül sikerrel jártak, a párbajok, amelyek egykor a becsület megőrzésének eszközei voltak, mára a nyugati világban a történelem lapjaira kerültek, és csak a könyvekben találkozhatunk velük.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap