Újabb szenzáció Egyiptomból: II. Thotmesz elveszett második sírját is megtalálhatták
2025. február 24. 08:52 Múlt-kor
Alig néhány nappal azután, hogy új király sír felfedezését jelentették be, a brit régész csapata újabb szenzációs leletre bukkanhatott, a második sírra, amely II. Thotmesz fáraó nyughelye lehet. A Luxor közelében, mesterséges domb alatt rejtőző lelet a fáraó rejtélyes újratemetésére utal, amelyről eddig csak legendák szóltak. Ha a gyanú beigazolódik, ez az évszázad egyik legjelentősebb egyiptomi felfedezése lehet.

II. Thutmosz domborműve a karnaki templomegyüttesben (Forrás: (Wikipedia / CCO)
Korábban
Brit régész úgy véli, csapata egy második sírra bukkant Egyiptomban, amely II. Thotmesz fáraó nyughelye lehet. A lehetséges felfedezés mindössze néhány nappal követte Piers Litherland bejelentését, miszerint több mint egy évszázaddal Tutanhamon sírjának megtalálása után egy újabb fáraósír került elő.
A második sír
„Gyanítom, hogy ez a második lelőhely a fáraó mumifikálódott testét rejti” – mondta Litherland az Observernek. Bár az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumában látható egy múmia, amelyet II. Thotmeszként azonosítottak, egyes egyiptológusok úgy vélik, hogy a testet az évszázadok során tévesen határozták meg.
A kutatók szerint az eredeti sírt a temetés után hat évvel árvíz elöntötte, ezért a fáraó maradványait a második sírba helyezhették át. Ez a feltételezett nyughely 23 méter magas, mészkőből, hamuból, törmelékből és sárgipszből készült mesterséges domb alatt található, amelyet az ókori egyiptomiak úgy terveztek, hogy hegyre emlékeztessen. A lelőhely a Luxor melletti thébai nekropolisz nyugati völgyeiben fekszik.

A első sír
Az első sírt egy vízesés mögött találták meg – a kutatók feltételezése szerint az árvíz emiatt önthette el. A keresés közben posztumusz feliratot is felfedeztek, amely arra utal, hogy II. Thotmesz felesége és féltestvére, Hatsepszut egy közeli helyre vihette át a király testét.
A brit-egyiptomi csapat jelenleg kézi erővel tárja fel a sírt, mivel az alagútba vezető bejárat feltárása túl veszélyesnek bizonyult. „Körülbelül egy hónapon belül le tudjuk bontani az egészet” – mondta Litherland.
Az első sír olyan területen feküdt, amelyet királyi nők nyughelyeivel hoztak kapcsolatba. Amikor azonban a régészek beléptek a sírkamrába, díszített falakat találtak – ez egyértelmű jele volt annak, hogy fáraó nyughelyéről van szó. „A mennyezet egy része még ép volt: kékre festett felület sárga csillagokkal. Ilyen mennyezet csak királyok sírjaiban található” – magyarázta Litherland.
II. Thotmesz
A BBC Newshour című műsorában a régész elárulta, hogy a lelet őt is meglepte: „Az ilyen dolgokba való belelátás érzelmileg rendkívül megdöbbentő, mert amikor az ember olyasmire bukkan, amire nem számított, az felkavaró.”
II. Thotmesz leginkább arról ismert, hogy Hatsepszut királynő férje volt. Hatsepszutot Egyiptom egyik legnagyobb uralkodójaként tartják számon, és azon kevés női fáraók közé tartozott, akik önállóan is uralkodtak. II. Thotmesz – aki Tutanhamon őse – feltehetően i. e. 1493 és 1479 között ült a trónon. Tutanhamon sírját 1922-ben fedezték fel brit régészek.
A bbc.com cikke alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Az öntörvényű Garibaldit két magyar bajtársa is segítette a szicíliai partraszállásában
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- Kik rendelkeztek szavazati joggal az athéni demokráciában? 19:20
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa 18:05
- Egy ledér nő, akit szentként tiszteltek 17:39
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé 16:53
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború 16:11
- Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája 15:11
- Öt keresztes hadjáratot is visszavertek Luxemburgi Zsigmond legnagyobb ellenségei, a husziták 14:20
- Kelta települést találtak az elképesztő kincs közelében 13:11