Titokban készült fotósorozat egy 1890-es években működő bordélyház lányairól
2018. szeptember 19. 08:12 Múlt-kor
Egy 19. század végi amerikai bordélyház mindennapjai (természetesen a legpikánsabb pillanatok nélkül) elevenednek meg azon a több tucatnyi fényképen, amely készítésének dátumát nemrég kutatták ki a történészek. A prostituáltakról készült fotósorozat a szakértők szerint 1892-ben készülhetett Pennsylvaniában. Mégpedig titokban.
Korábban
A fésülködő, készülődő, fürdő, olykor mezítelenül látható örömlányokat ábrázoló páratlan fényképek több mint két évtizeddel előzik meg E. J. Bellocq híres képeit, amelyeket 1913-ban készített New Orleans Storyville városnegyedében dolgozó kéjnőiről. A fotókról úgy tudtuk, hogy a legrégebbi sorozat, amely a témában napvilágot látott az Egyesült Államokban, egészen mostanáig.
Robert Flynn Johnson művészeti kurátor közel egy évtizeddel ezelőtt bukkant rá a több száz fényképből álló fotósorozatra Észak-Kaliforniában, és rögtön elkezdte kutatni az eredetét. Munkája 2018 szeptemberében ért véget: ekkor jelentette be, úgy véli, az ismeretlen szexmunkásokat ábrázoló fotók 1892 körül készülhettek, mégpedig egy Sal Shearer nevű, egyedülálló anya által a Pennsylvania állambeli Readingben működtetett bordélyban, amely kifejezetten a tehetősebb vendégek számára volt megálmodva. A szokásos 1-2 dolláros tarifával szemben itt 3-4 dollárért lehetett néhány percnyi örömöt vásárolni. A megemelt árért cserébe a férfi biztosra vehette, hogy nem egy falusi lányt, hanem egy középosztályból származó, figyelmesebb nővel töltheti el az idejét. A szolgáltatásra való igény egyébként ebben az időben igencsak megduzzadt, ugyanis az ipari központtá váló környéket megszállták a fiatal férfi munkások, akik a vasútépítkezések és a gyárak miatt költöztek ide.
„A fotókon látható nők nyilvánvalóan prostituáltak és egyértelmű, hogy a róluk készült képek professzionális munka eredménye” – magyarázta Johnson. „Nem pornográfiáról van szó, és a képek meg sem közelítik a korszak francia képeslapjainak olykor arcpirító stílusát. Az alakok gyönyörűen, Degas-szerűen voltak beállítva. Erotikusak és érzékiek, híján mindenféle túlzásnak” – tette hozzá.
Egy helyi történésszel, George M. Meiserrel közösen sikerült azonosítani a lencse mögött álló embert is. A kutatók úgy gondolják, a korszak híres fotóművésze, William Goldman készíthette a sorozatot. Mégpedig titokban, a stúdiójában, valamint a bordélyban, amelynek gyakori látogatója volt, így a lányok ismerték őt. A sorozat elkészítését azért kellett titokban tartani, mert felfedezése nem kis botrányt okozott volna a helyi közösségben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap