Rosszul beépített műszaki innovációk okozták a világ legnagyobb beltéri tűzvészét
2025. január 13. 16:08 Múlt-kor
1903. december 30-án kora délután több száz gyermek, szülő és pedagógus érkezett a chicagói Iroqouis Színházhoz. A Kékszakállú Úr (Mr. Bluebeard) című Broadway-musical előadására jöttek, amely főszerepét a híres Eddie Foy alakította. A zenés előadás rengeteg színészt, táncost és állatot mozgatott a színpadon és a nézőtér is megtelt a téli szünetet élvező közönséggel.
Menekülés a színházból egy későbbi ábrázoláson.
Korábban
Több, mint hatszáz ember vesztette életét az Egyesült Államok eddigi legtöbb áldozatot követelő épülettűzében. A frissen megnyitott chicagói Iroqouis Színház építésekor nem figyeltek a tűzbiztonságra, ezek pedig végzetesnek bizonyult.
Tűz a színpadon, tűz mindenhol
A második felvonás elején azonban egy felrobbanó reflektor lángra lobbantotta a függönyt. A tűz gyorsan terjedt tovább és hamar kiderült nem lehet eloltani. Meggyulladtak a díszlet olajfestményei is, a színpadra lángoló törmelék hullott. A nézőtéren csapdába esett közönség pánikba esett és egymáson átmászva igyekezett a nehezen elérhető kijáratok felé.
A színházban nem volt tűzjelző, az egyik színpadi segéd szaladt el a legközelebbi tűzoltóságra, hogy segítséget kérjen. Mire a tűzoltók kiértek a tűz hatalmas pusztítást végzett, az áldozatok holttestei miatt az épületbe is nehezen jutottak be. „Ha van bent élő ember, adjon ki hangot!” – kérte egyikük, de választ nem kapott.
A chicagói Iroqouis Színház épülete nem sokkal a tűz előtt.
602 ember, köztük nők és gyermekek vesztették életüket a tragédiában, ami sokkolta Chicago városát. A nagy chicagói tűzvész még elevenen élt az emberek emlékezetében: 1871. október 10-én a város egyharmada vált a lángok martalékává.
Építési hiányosságok
Az Iroqouis Színházat a tragédia előtti hetekben, november elején nyitották meg a nagyközönség előtt. A tűzállónak is nevezett épületet ugyanakkor sietve fejezték be és nem végeztek el több tűzbiztonsági intézkedést. A tűzjelző berendezéseken túl a füstszellőző nyílásokat leszögelték, de a tűzlépcsők sem voltak készen. Mind a hátsó, színpadi részek, mind a közönségforgalmi terek veszélyesnek számítottak. Több néző halálát a harmonikaajtók okozták, azok a fémlemezek, amelyek a karzaton ülőket választják el a színpadhoz közelebbi részektől. Ezeket az előadás alatt lezárták, hogy a leleményes látogatók ne tudjanak leszökni a jobb helyekre, de ezzel a menekülési útvonalat is elvágták.
A hős színész
A tragédia után azonnal megindult a felelősök keresése. A színháztulajdonosok, Will J. Davis és Harry J. Powers, közleményben „mosták kezeiket” és a közönséget hibáztatták, hiszen ők felszólították nézőiket, hogy nem essenek pánikba. Bár valóban igyekeztek nyugtatni a tömeget, a színházi személyzet valójában nem volt felkészítve ilyen szituációra. Három évi nyomozás és jogvita után senkit nem vontak felelősségre. Következménye viszont volt a tragédiának. Chicagóban egyre szigorúbb törvényeket hoztak, amelyek elvárták a színházak korszerű tűzvédelmi berendezését, elsősorban a tűzjelzőt, a kivilágított menekülőútvonalakat és a lángálló díszleteket.
Eddie Foy, akit a túlélők hősnek tartottak.
A chicagói színház tűz halálos áldozatai között voltak nagy számban a színház dolgozói. A címszerepet játszó Eddie Foy a korszak ünnepelt sztárja, a tragédia egyik hőse lett. Az utolsó pillanatig a színpadon maradt és igyekezte megnyugtatni a pánikba eső közönséget. Már lángoló törmelékek hulltak a mennyezetről mikor elmenekült. Csatornán keresztül, kúszva jutott ki az épületből.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
holokauszt
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei 2025.01.13.