Részei lehetnek-e a világemlékezetnek a kamikázepilóták búcsúlevelei?
2015. május 13. 17:59 MTI
A világemlékezet listájára szeretné felvetetni a második világháborús japán kamikázeakciókról szóló dokumentumait, köztük a búcsúleveleket az a dél-japán város, ahonnan hetven éve a pilóták öngyilkos bevetésre indultak. Minamikjúsú polgármestere szerint ezzel a háború szörnyűségeiről szóló emlékek következő generációknak való megőrzését akarják elősegíteni.
Korábban
"A dokumentumok emlékeztetnek minket azokra a szélsőséges cselekedetekre, amelyeket az emberek ilyen elkeseredett helyzetekben el tudnak követni. Úgy gondoljuk, hogy emiatt felbecsülhetetlen emlékei a háború okozta szörnyűségeknek" - mondta Simoide Kampei polgármester szerdán, a kezdeményezés bejelentésekor.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) Világemlékezet Listája olyan fennmaradt dokumentumokat vesz nyilvántartásba, amelyeket érdemesnek ítél a világ népeinek kollektív emlékezetére. A listán szereplő dokumentumok gondoskodnak a megőrzéséről, mert úgy vélik, részei az egyetemes kulturális örökségnek. A dokumentumok között, amelyeket jelenleg a Minamikjúsúban lévő Csiran Békemúzeumban őriznek, egyebek mellett a kamikázepilóták családjuknak írt búcsúlevelei, személyes tárgyai vannak.
Japánban és a környező országokban a mai napig megosztó kérdés a szigetország által elkövetett második világháborús bűncselekmények megítélése, illetve az azokra való emlékezés. A japán kormányt, különösen Sindzó Abe konzervatív miniszterelnök 2012-es hatalomra jutása óta, gyakran bírálják aktivisták és politikusok - mind a környező országokban, mind belföldön -, amiért szerintük megpróbálja elmosni a szigetország második világháborús felelősségét és bűneit. Emiatt egyes japán és külföldi aktivisták szerint nagyobb figyelmet kellene fordítani Japánban a háború szörnyűségeinek bemutatására; mások ugyanakkor attól tartanak, hogy szélsőjobboldali csoportok bárminemű megemlékezést a háború felmagasztalására próbálnák elferdíteni.
Az UNESCO-listára való ajánlást a történelemfelfogása kapcsán baloldaliak által sokat bírált japán oktatási minisztériumnak is jóvá kell hagynia. M.G. Sheftall, a Sidzuokai Egyetem történészprofesszora, a kezdeményezés egyik tanácsadója azt mondta, hogy ha a kormány megpróbálja eltorzítani üzenetüket, visszavonják kérelmüket.
A nyugaton kamikázetámadások néven elterjedt - bár Japánban tokkónak nevezett - öngyilkos bevetéseket a második világháború utolsó hónapjaiban, a közelgő vereség miatti végső elkeseredésében indította a japán császári haderő: a pilótákat azzal bízták meg, hogy vezessék neki robbanószerrel megrakott gépeiket ellenséges amerikai hadihajóknak. A gépekben pont annyi üzemanyag volt, hogy elérjék célpontjukat, a visszautat már nem tudták volna megtenni.
A bevetések során mintegy 4000 japán pilóta halt meg, de csak ötödük talált el amerikai hajót, a többieket lelőtték. Arról nem tudni, pontosan hány amerikai halálos áldozatot szedtek az öngyilkos támadások. A kamikáze kifejezés japánul "isteni szelet" jelent. Eredetileg a 13. században Japán megtámadására érkező mongol csapatok hajóit szétverő tengeri viharra használták a szót.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
30. A „harmadik világ”
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Elefántokra vadásztak és férfiakat megszégyenítő módon harcoltak a dahomey-i amazonok
- Az ékszerek és a tigrisek megszállottja volt a britek ellen harcoló Tipu szultán
- Pol Pot a földi poklot hozta el Kambodzsának, a vörös khmerek iszonyú rémtetteket követtek el
- Ellensége jégtömbbe fagyasztott fejét órákon át "hallgatta ki" a karibi diktátor
- Nem mutatott megbánást Gandhi merénylője
- A második világháború végére Hongkong lakossága csaknem a harmadára zsugorodott
- A függetlenség kikiáltásával sem kerülhette el végzetét Rhodézia fehér uralmon alapuló rendszere
- India függetlenségének kikiáltásakor nem volt hajlandó nyilatkozni a csalódott Gandhi
- Míg Gandhi a szellemi, Nehru a mozgalmi vezetője volt az indiai függetlenségi törekvéseknek
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.