Nőnek öltözött rablóktól a kokaindíler anyukáig – rendőrségi fotók a 20. századi Sydneyből
2017. január 17. 14:55
Kokainkereskedő anya-lánya páros és amerikai katonákat kiraboló, nőnek öltözött banditák – csak két jellegzetes kép az 1920-40-es évek sydney-i bűnözőiről készült fotógyűjteményből. Az Új-dél-walesi Törvényszéki Rendőrségi Archívumból előkerült képek között egy Ada McGuinnessről, „Sydney leggonoszabb asszonyáról” készült rendőrségi fotó is megtalálható.
Korábban
Adát és lányát, Hazel McGuinness-t 1929 júliusában tartóztatták le kokainbirtoklásért, valamint a kábítószer saját otthona teraszáról történő árusításáért. Az anyát, akit egy szemtanú gonosznak nevezett, a rendőrség a belváros egyik legaktívabb kokainkereskedőjeként tartotta számon. Lánya arcán azonban mintha bűntudat tükröződne a róla bundában készített felvételen. A City of Shadows (Árnyak városa) című, nemrég megjelent könyvben a McGuinness-lányról látható kép kapcsán a Sydney Living Museum vendégkurátora, Peter Doyle kifejtette, a rendőrök szerint sohasem volt esélye arra, hogy jó élete legyen, mivel egy drogdíler prostituált anya mellett nőtt fel.
A 18 éves Neville McQuade és a 19 éves Lewis Keith párosát 1942 júniusában női ruhában fotózták le az észak-sydney-i rendőrőrs előtt. A párost azért fogták el, mert „naplopó, rendezetlen” életet éltek, ráadásul amerikai pénz, valamint egy amerikai katonai egyenruha is volt a birtokukban. Ekkoriban gyakori volt a csalók körében, hogy tőrbe csaltak a második világháború alatt Ausztráliában tartózkodó homoszexuális amerikai katonákat, hogy kirabolják őket – mondta el a kurátor. Míg az egyik a katonával volt, a másik kirabolta a szállását.
Érdekesség, hogy a kötetben nem csak hagyományos rendőrségi fotók bukkannak fel, hanem olyan felvételek is láthatók, amelyek a gyanúsított személyiségére is reflektálnak. Az egyik legfigyelemreméltóbb kép a széfek feltörésének mestereként ismert Herbert Ellisről készült. Öltöny, keresztbe font karok, gúnyos mosoly – épp, ahogyan egy bűnözőt elképzelünk a 20. század első feléből.
A zsebtolvaj, csaló Alfred Ladewig, aki az egész országot bejárta annak érdekében, hogy pénzt szerezzen. Az 1920-as évek elején fogták el. A kép, amelyen – nyilvánvaló utalással – zsebre tett kézzel ül, azelőtt készült, mielőtt átszállították volna Queenslandbe, ahol a bűneit elkövette.
Egy másik fotón De Gracyt és Edward Daltont láthatjuk, amint egymás mellett ülve egyenesen a kamerába néznek. Az 1920-as évek elején elfogott páros bal oldali tagja, De Gracy tapintható ellenségességgel néz a kamerába. A férfi családjából Doyle szerint bűnözők mellett számos jeles személyiség is kikerült.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap