Nem akarta megszülni az anyja Szaddám Huszeint
2024. december 16. 16:09 Múlt-kor
„Szembeszálló” Szaddám Huszein nevének jelentése, ami nem kis mértékben írja le az elhíresült iraki diktátor személyiségét és politikai pályafutását. A Tigris folyó mellett fekvő Tikrit városától 13 kilométerre jött világra pásztorkodással foglalkozó családba.
Szaddám Huszein, 2001.
Korábban
Harminc évig volt Irak korlátlan ura Szaddám Huszein. A kegyetlen diktátor háborúból háborúba lépett, fogyókúrára kényszerítette minisztereit, de romantikus regényt is írt.
Nehéz kezdetek
Édesapja már születése előtt eltűnt, édesanyja pedig eleinte nem is akarta világra hozni. Nevét tőle kapta, de kisgyermekkorát rossz kapcsolatuk jellemezte. Szaddám 10 éves korában hagyta el otthonát, hogy Bagdadban élő nagybátyjához költözzön. Hamar szerepet vállalt az iraki politikában, húsz éves korától a Baasz Párt tagja volt. Egy évvel később, 1958-ban, Kászim tábornok forradalom útján döntötte meg a király hatalmát, de a váltás nem tetszett a Baasz Párt bizonyos köreinek, köztük Szaddám Huszeinnek sem
A Szaddám Huszeint és más iraki vezetőket kézre kerítő hajsza során az amerikai katonák a célpontokat ábrázoló kártyacsomagot kaptak.
Merényletet kíséreltek meg a tábornok ellen, ami végül sikertelen volt, Szaddámot pedig száműzetésre kényszerítette. A támadást az Egyesült Államok titkosszolgálata is támogatta, Huszein az ő segítségükkel hagyta el az országot és Egyiptomba menekült. Itt sem tétlenkedett, jogi tanulmányokat folytatott a Kairói Egyetemen. Visszatérése után pozíciója egyre erősödött Irakban, végül 1979-ben vette át a hatalmat.
Szaddám Huszein különös szokásai
Harminc évig volt hatalomban Irak első embere, aki a mindennapi politikai elfoglaltságai mellett szépirodalmi tevékenységet is folytatott. Bestseller romantikus regénye 2000-ben jelent meg, de a történet a középkorban játszódott. A hősszerelmes lovag, Arab és szerelme Zabiba kapcsolatát mesélte el. Nem nehéz azonosítani a főszereplőt a diktátorral, kedvesét pedig az iraki néppel, akit szörnyeteg férjétől ment meg. A gazdag szimbolikával játszó regény egymillió példányban kelt el Irakban és szinte azonnal az irodalmi kánon része lett. Színdarab is készült a szerelmes történetből, hogy valóban mindenkihez elérjen a diktátor és népe szövetségét szimbolizáló mese.
Szaddám Huszein ugyanakkor nem volt gyengéd irodalmár. Politikai ellenfeleivel kegyetlen módon számolt le, ha kellett saját népe ellen is vetett be vegyi fegyvereket. De szembe szállt a túlsúlyos minisztereivel is, és fogyókúrára kötelezte őket. A súlyvesztés folyamatáról a média is beszámolt, így az ország lakói is nyomon követhették a miniszterek küzdelmét a kilókkal. A köztudottan paranoiás diktátor ételkóstolókat alkalmazott, akik minden falatot ellenőriztek, mielőtt Szaddám Huszein szájába került volna
Szaddám Huszein elfogása 2003. december 13-án.
Fékezhetetlen fiú
Fiait is felkészítette a politikára, a legidősebb fiát, Udajt, szánta örökösének. Ezt a fiú felelőtlen viselkedése hiúsította meg, aki az idejét inkább drága autók vásárlásával és hölgyek társaságában töltötte. Fékezhetetlen természetét végül apja is megelégelte és miután Udaj az egyik fogadáson megölte az étekfogót, száműzte fiát és felgyújttatta autógyűjteményét.
Szaddám Huszein harmincéves uralma komoly nyomott hagyott Irak társadalmán. A diktátort 2003. december 13-án szülővárosa közelében fogták el a „Vörös Hajnal” amerikai katonai akció eredményeként. Bíróság elé állították és 2006-ban kötél általi halálra ítélték. A több százezer ember halálával vádolt diktátort végül az 1982-es dudzsali mészárlás miatt kapta a halálos ítéletet, amiben 148 ember vesztette életét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Iróniával és humorral mutatta be korának társadalmi ellentmondásait Jane Austen 19:05
- Róma hanyatlásával Ostia jelentősége is csökkent 18:05
- 17:03
- Nem akarta megszülni az anyja Szaddám Huszeint 16:09
- Megadás helyett a kanadai emigrációt választotta a sziúk rettenthetetlen törzsfőnöke, Ülő Bika 14:11
- A szíriai polgárháború és az orosz–ukrán háború hatása Magyarország nemzetbiztonságára 14:09
- A hetvenes években minden ország slágerlistáját meghódította az ABBA zenekar 11:20
- 10 tény az Árpád-házi királylányokról 09:51