„Napevő” szörnyek az égen
2025. február 18. 17:08 Múlt-kor
A napfogyatkozás négy formában jelenik meg az égbolton. A csillagászatban ezeket részleges, teljes, gyűrűs és hibrid napfogyatkozásnak nevezik. Szakemberek pontos számítások alapján, előre meg tudják határozni a napfogyatkozások idejét, típusát és helyét is. A 19. század technológiai fejlődésének köszönhetően a napfogyatkozást már meg is lehetett örökíteni. Teljes napfogyatkozást először 1851-ben rögzítettek dagerrotíp lemezre Königsbergben.
![Teljes napfogyatkozás 2017-ben. (Kép forrása: Wikipédia / Michael S Adler / CC BY-SA 4.0)](/iJ9Fr/article/main/.630x1260/67331.jpg?lavid=493674)
Teljes napfogyatkozás 2017-ben. (Kép forrása: Wikipédia / Michael S Adler / CC BY-SA 4.0)
Korábban
A primitív társadalmak évezredeken keresztül rettegtek a napfogyatkozástól. Mitológiai lényeket és szörnyeket képzeltek az égitestek mögé és hangos zenével próbálták elűzni a rossz szellemeket. A tudomány fejlődésével azonban az emberiség már pontos képet kapott az asztronómiai jelenségről.
Sküll és Hati üldözik az égitesteket.
Amikor a „mennyei kutyák” megeszik a Napot
A Nap- és Holdfogyatkozások napjaink társadalmait is megmozgatják, az ókorban azonban rettegtek az égi jelenségektől. Gonosz szellemek munkáját és szerencsétlen eseményeket kapcsoltak hozzájuk, amik megborították a mindennapokat. A nappali sötétséget sokan sokféle módon magyarázták, a primitív társadalmak szörnyeket vizionáltak az égitestek mögé. A legkézenfekvőbb válasz szerint valamilyen hatalmas lény megette a napot – hiszen a napfogyatkozás kezdetén az égitest megrágott sajtra emlékeztet. A különös lény kontinensenként változott, az indiánok úgy vélekedtek, hogy egerek falatozzák a Napot és ezért fogy el, míg a vietnámiak a békákról gondolták ugyanezt. A viking hiedelmek szerint a Napot és a Holdat két farkas Sküll és Hati üldözi az égbolton, ezzel magyarázva az égitestek folyamatos mozgását. A fogyatkozás akkor következett be, amikor elkapták valamelyiket. A maják szerint „csillagdémonok” eszik a Holdat, a kínaiak pedig a „mennyei kutyától” tartottak.
Napfogyatkozások a Bibliában
A „nagy sötétségről” többször is szó esik mind az Ó-, mind az Újszövetség lapjain. Az akár napokra sötétségbe borult földet mindig valamilyen transzcendens eseményhez kapcsolták és Isten ajándékának is gondolták. A zsidó honfoglalás során lezajlott csatában Józsué, a népet Mózest követően vezető ősatya könyörgését hallgatta meg, amikor „megállította a napot”. A Bibliában feljegyzett leghíresebb „sötétség” Jézus halálakor következett be, azonban ezt nem napfogyatkozás okozta. Az első században élt római író, Julius Africanus szerint mivel a zsidó húsvét a holdhó közepére esett, semmiképpen nem tapasztalhattak napfogyatkozást, mivel a jelenség holdtöltekor nem következhet be. Ponori Thewrewk Aurél, a 20. század kiemelkedő csillagásza úgy vélte, a később keletkezett iratokban két esemény olvadt össze, ugyanis a Jézus halálát megelőző hónapokban volt napfogyatkozás Jeruzsálemben.
Az első napfogyatkozást megörökítő fénykép.
A „rettegés nagy királya”
A csillagászat fejlődése során már az ókori civilizációkban foglalkoztak a napfogyatkozások okaival, feljegyezték a jelenséget, ami az utókor számára nagy segítséget nyújt a kronológia meghatározásában. A csillagászok számításai pontosan jelzik előre az égitestek mozgásait – így történhetett az is, hogy Nostradamus megjósolta a Magyarországot is érintő 1999. augusztus 11-i teljes napfogyatkozást. A „rettegés nagy királyának” nevezett esemény nagy szenzációt jelentett hazánkban, a jelenség 2 perce alatt szinte teljesen megállt az ország. A francia királyi udvarban tevékeny csillagász és orvos jóslatait könyvben is összegyűjtötték. A Próféciákban egyesek szerint megjövendölte a francia forradalmat, Napóleon uralmát és mindkét világháborút.
Támogasd a
szerkesztőségét!
![2024. tél: Szoknyával a politikában](/iJ9Fr/article_issue/.275x275/169.jpg)
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
![](https://ad.jumu.hu/www/images/0d5931ffc8c452310967291a341271a8.gif)
![Múlt-kor magazin 2012/ősz](/iJ9Fr/label/.cut-640x400/616.jpg)
ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- Élete végén szonetteket írt a Sixtus-kápolna festője, Michelangelo tegnap
- Kőszívű emberek fiai – Mítoszképzés és valóságábrázolás Jókai regényében tegnap
- „Napevő” szörnyek az égen tegnap
- Utóda uralkodása „festette véresre” I. Mária megítélését tegnap
- Hét különleges nő a történelemből tegnap
- A 200 éve született Jókai Mór emlékei között barangolhatunk a digitálisan elérhető gyűjteményben tegnap
- Titkoztatos asszaszinok – karizmatikus vezetők alapították a legendás orgyilkos rendet tegnap
- Többen és könnyebben igényelhetik újra az energiahatékonysági támogatást tegnap