Mi lesz a Kínában lévő japán világháborús vegyi fegyverekkel?
2016. május 27. 09:54 MTI
A Japán által hátrahagyott, kétmillió tonnányi második világháborús vegyi fegyver megsemmisítését sürgette egy magas rangú kínai katonai vezető az északkelet-kínai Csilin tartományban tett "szemleútja" során - jelentette pénteken a helyi média.
Korábban
Fan Csang-lung, a Központi Katonai Bizottság alelnöke emlékeztetett arra, hogy Japán nemzetközi, illetve kétoldalú szerződésekben köteles e vegyi fegyvereket megsemmisíteni, egyben e folyamat gyorsítására szólított fel. A kínai katonai vezető feltételezhetően nem véletlenül időzítette látogatását a csilini "vegyifegyver-temetőhöz" akkorra, amikor Barack Obama amerikai elnök Hirosimában felkeresi az első atombomba áldozatainak emlékművét. Kínában még mindig élénken élnek a második világháborús japán pusztítások emlékei.
A Global Times című angol nyelvű napilap összeállítása hivatkozik a kínai Honvédelmi Minisztérium közleményére, amely szerint 18 tartományi jogú közigazgatási területen összesen 90 helyszínen találtak a japán császári hadsereg által hátrahagyott vegyi fegyvereket. A Tunhua városhoz tartozó Csilin tartományi térség a legnagyobb ezek közül: mintegy 330 ezer vegyi aknát és bombát fedeztek itt fel. A tervek szerint teljes felszámolásuk 2022-ig történik meg. Országosan legalább 2 millió tonna vegyi fegyver maradt a japán megszálló csapatok után.
A médiabeszámolók utalnak rá, hogy egyes fegyverek továbbra is mérgezőek, veszélyt jelenthetnek a környezetükre. 2003-ban a szintén északkelet-kínai Hejlungcsiang tartományban egy férfival mustárgáz végzett, többtucatnyian pedig megbetegedtek, miután egy építkezésen öt fémkanna került felszínre.
A japán hadsereg éveken át kiterjedt biológiai és vegyi hadviselést folytatott az országban. A hírhedt 731-es egységét 1932-ben, Mandzsúria megszállása idején hozták létre. Gigantikus kutatási és fejlesztési komplexumát szintén Északkelet-Kínában működtették. Hat négyzetkilométeren terült el és 150 épület állt rajta, körülbelül háromezren éltek benne, köztük 300-500 orvos és kutató. Gyáraiban bolhatenyészeteket tartottak, bubópestis-baktériumok előállítására alkalmas technológiákat alkalmaztak, a területén raktározott konténerekben vegyi és biológiai tenyészanyagokat tároltak. A kutatók kísérleteik nagy részét élő embereken végezték. Nem ritkán altatás, érzéstelenítés nélkül operáltak, boncoltak. Feljegyzések szerint főztek, centrifugáztak és mélyhűtöttek is embereket, volt, hogy transzfúzióval lovak vagy más állatok vérét juttatták áldozataikba.

A megszállók összesen több ezer biológiai és vegyi támadást hajtottak végre Csöcsiang, Hunan, Csiangszu, Csilin, Kuangtung, Jünnan és Hejlungcsiang tartományokban. Az áldozatok számát több százezerre teszik. A szennyezett területeken sokan kegyetlen kínok között haltak meg. Miután Japán kapitulált 1945 augusztusában, Douglas MacArthur tábornok, az amerikai erők főparancsnoka a japán biohadviselés kutatási eredményeinek átadásáért cserébe garantálta a 731-es egység tagjainak büntetlenségét.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


holokauszt
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz
- A holokauszt áldozataira emlékezünk a mai napon
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59