Aprópénz a perselybe, papírpénz a bödönbe
2021. szeptember 3. 10:41 Múlt-kor
Korábban
A pénzügyi tudatosság útján
A malacperselyek modernkori sikertörténetére egy másik magyarázat az angol nyelv etimológiai útvesztőiben lelhető fel. A közhiedelemmel ellentétben már a középkorban sem a párnacihában vagy a széna alatt tárolták őseink az érméiket, hanem – a fém korabeli drágasága miatt – az edényeket még narancssárga színű agyagból készítették, amelyeket pyggnek hívtak. Az óangol nyelvben az y-t még u-nak, de később már i-nek ejtették, így a pygg-ből idővel pig lett: a malac ezen elmélet szerint csak a nyelv véletlen játékának az eredménye.
Az évszázadok jótékony feledése során így lett piggy bank – magyarul malacpersely – az eredetileg jelölt agyagkorsókból, és a XIX. századi angol fazekasok az ötletből merítkezve malac alakú perselyek gyártásába kezdtek. Ezzel szemben a skótok már a kora újkorban pirly pigsnek hívták a pénzérméket tároló perselyeket: a pigs az agyagcserép egyik típusa volt, míg a pirly kifejezéssel a pénzérmet „behajító” mozdulatra utaltak.
A malacpersely ugyan az egyik legnépszerűbb, de nem az egyetlen lehetséges „fizikai” módja a spórolásnak. Az I. Erzsébet korabeli, XVI. századi Angliában legfőképpen olcsó, könnyen hordozható, kisméretű Tudor-perselyeket használtak, amelynek elsődleges felhasználási módja a színházi előadások jegyárának gyűjtése volt. Miután mindenki kifizette a belépőt, a perselyt összetörték, a pénzt „kimenekítették”.
A modernkor pénz- és bankrendszerrel a klasszikus „perselykultúra” csillaga is leáldozott. A jövőhorizont kitágult, a váratlan eseményeknek, az öregségnek és a halálnak való kiszolgáltatottsággal, valamint a kálvinista etika és a kapitalizmus egymásra találásával páratlan spórolási hullám indult el az alacsonyabb társadalmi rétegek körében is. Svájcban már a XVIII. század végén megjelentek a „cselédpénztárak”, míg a XIX. században már nevelőszándék is párosult a pénzügyi tudatosság megteremtésére.
Svédország, Dánia és Belgium egyaránt az iskolák és a fiatalság felé fordult, az iskolapénztárak vagyona évről évre gyarapodott, ezekhez hozzáférést csak a felcseperedett fiatalok kaphattak. A XX. századi Egyesült Államok már ennél is tovább lépett: automatákon keresztül vásárolhattak a fiatalok „perselyt”, amelynek megtöltése esetén kamatot is fizetett a bank. Itt már nem csak a spórolás eszménye, hanem a célja is fontos tényező lett: kereskedésre buzdították a Wall Street feltörekvő kisbefektetőit, más kérdés, hogy az 1929-es évben a kialakuló világválság miatt a lehető legrosszabb időpontot választották az ügyletek népszerűsítésére.
Ami Magyarországot illeti, a tudatos takarékosságra nevelés csak megkésve emelkedett a hazai köztudatba, noha a szándék már a reformkor óta fennállt. Ennek fényében nem meglepő, hogy a persely fogalmának etimológiai gyökerei elsődlegesen német eredetre vezethetőek vissza, először pewssely alakban jelent meg, a bukszával együtt a német Büchse/Püchse, illetve a latin Bursa (pénztárca, erszény) szóból származtatják.
Még a XX. században is elterjedt volt a nézet, hogy perselyekbe csak aprópénz kerülhet, a nagypénzeket családi fazékba, bödönbe, befőttesüvegbe vagy párnacihába rejtették. A XIX. század végére Magyarországra is megérkezett a „malacperselykultusz”, az iparművészeti alkotások egy része már ennek mintájára formálódott. A XX. században a polgári malacperselyek porcelánból, a „népiek” mázazott kerámiából készültek: ezek már mind zoomorf alakok voltak, a disznó jellegzetes testrészeivel.
A XX. és a XXI. század forradalmi változásokat hozott a pénzügy világában is. Miközben a bankolás és ezzel párhuzamosan a takarékoskodás is szinte teljes mértékben áthelyeződött a virtuális térbe – a fizikai széfeknek történelmi léptékkel mérve kevés idő adatott –, a malac és a persely fogalmai nem vesztek ki teljesen sem a nyelvből, sem a kultúránkból. A virtuális tárcákban és nagyvállalatok logójában még ott mosolyog ránk a szerencsemalac, amely mára a pénzügyi tudatosság szimbólumává vált.
Miért tartotta inkább otthon a pénzét a parasztság? Mire gyűjtöttünk az 1980-as években? Hogyan neveltek takarékosságra a porosz királyok? Hány százalék volt a magyarországi takarékbélyegek kamata az ötvenes években? A válaszokért látogass el az OTPédia oldalára! (x)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
3. Az ipari forradalom
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Ausztál kőművesekre, sztrájkok áldozataira és Szent Józsefre emlékezünk május 1-jén
- A bálnavadászat brutális gyakorlata olajozta be az ipari forradalom fogaskerekeit
- Az ipari forradalom szennyezésének legkorábbi nyomait mutatták ki a Himalája gleccserében
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- Száz évre romba dőlt a kínai gazdaság, miután a britek megszerezték a tea titkát
- Egy chicagói sztrájk halálos áldozatainak emléknapja volt eredetileg május 1.
- Gőzerővel indította el az ipari forradalmat James Watt találmánya
- Meglepő vége lett a ló és a gőzmozdony versenyének 1830-ban
- Mi volt az angol ludditák igazi célja a géprombolással?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.