Magyar hősök nyomában Isztambulban és környékén
2024. április 19. 18:40 Ács Tibor Adrián
Korábban
A „Virágok mezején”
Az ázsiai oldalon, Isztambultól körülbelül 120 km távolságra Kocaeli tartomány izmiti részében a Thököly Imre Emlékház várja a látogatókat. A Magyar Nemzeti Múzeum másik állandó törökországi kiállítása 2008 őszén nyílt meg, működtetője a város önkormányzata. A kiállítás a 18. század elején itt száműzetésben élő Thököly Imrének és Zrínyi Ilonának állít emléket. Az épület kertjében látható a kuruc hadvezér 2015-ben felújított síremléke, valamint egy székelykapu is. Az emlékház létrehozásában és gondozásában meghatározó szerepe van a helyi Thököly Imre Baráti Társaságnak.
Az emlékmúzeum az izmiti Seka parkban
Thököly Imre portréjának másolata a kiállításban
A pár 1701 őszétől élt kíséretével Izmitben. A következő évben a várostól egy órányi járásra, a Kartepe hegység Karatepe falvában vásároltak földeket, ahol egy magyar települést hoztak létre. Ők ezt a helyet Virágok mezejének hívták. Ezt az elnevezést a helyi törökök is átvették: Çiçekli çayır emléke a mai nap él a lakosság emlékezetében. „A Virágok mezejének legszebb virága már nincs köztünk" – 1703 februárjában ezzel a gondolattal búcsúztak Zrínyi Ilonától.
Zrínyi Ilona és Thököly Imre domborműve Karatepe faluban (Nevzat Atalay kocaeli szobrászművész munkája)
Mindketten ezen a településen hunytak el
Körülbelül két évvel később Thököly Imre is ezen a helyen távozott az élők sorából. Halála után a magyarokat hazahívták, és ezzel a kolónia emléke is lassan feledésbe merült. Helyét 2003-ban azonosították, ám ma már nehezen megközelíthető. Karatepe központjában, az ősi forrásnál 2008 óta emléktábla és dombormű őrzi a település emlékét. Zrínyi Ilona földi maradványait 1703-ban az isztambuli Szent Benedek kolostor kápolnájában helyezték örök nyugalomra. Később fiát, II. Rákóczi Ferencet és bujdosótársait is itt temették el. Hamvaik csak 1906 óta pihennek a kassai dómban.
Köszönjük a Török Turizmusfejlesztési és Turisztikai Promóciós Ügynökségnek, hogy a fenti helyeket személyesen felkereshettük, a pazar, magyar nyelvű kalauzolást pedig Hüseyin Kargılı idegenvezetőnek! A törökországi magyar emlékek listájának a fenti felsorolással még messze nincs vége. Az isztambuli régión túl ott van még a Kossuth Lajos Emlékmúzeum Kütahyában, a róla elnevezett utca vagy a magyar mérnökök által készült Erzurum Szálló Ankarában, Bartók Béla emlékkiállítása Osmaniyében, vagy az Antalya városától kb. 40 kilométerre található Gebiz település, amelyet a helyiek csak Macarköy-nek, azaz magyar falunak hívnak. Valamennyi hazai vonatkozású örökséget az isztambuli Liszt Intézet által működtetett turkmagyarizi.com honlapon virtuálisan is meglátogathatjuk.
Az Ortaköy-mecset a Boszporusz partján
A magyar-török diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója alkalmából hirdetett idei kulturális évad remek lehetőséget arra, hogy újra közelebb hozza egymáshoz a két nemzetet. A szervezők 100 színes programmal készülnek az évfordulóra: koncertek, filmvetítések, zenei, színházi és tudományos előadások kerülnek megrendezésre mindkét országban. Aki nem szeretne lemaradni a hazai eseményekről, kövesse be a Török-Magyar Kulturális Évad oldalát a Facebookon!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Több százezer ember buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában - megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap