Lakattal próbálták megakadályozni, hogy a „vámpírgyermek” elhagyja a sírját
2023. augusztus 16. 16:05 Múlt-kor
Lengyel régészek egy 400 évvel ezelőtt élt gyermek sírját tárták fel, akit arccal lefelé és egy vasból készült lakattal a lábán temettek el – valószínűleg azért, hogy megakadályozzák síron túli életre kelését.
Korábban
A halálakor 5-7 év körüli gyermeket a 17. században temették el a Lengyelország északi részén fekvő Pień faluban, egy olyan temetőben, ahova a szegények és az „elveszett lelkek” kerültek, akik nem engedhették meg maguknak, hogy a templomkertben nyugodjanak.
A csontvázat alig néhány méternyire találták meg a tavaly felfedezett „vámpírnő” sírjától, akit ugyanebben a korszakban temettek el egy sarlóval a nyakán és szintén egy lakattal a lábán. A korabeli néphiedelem szerint az ilyen lakatok a holtak sírhoz kötésére szolgáltak.
„A lakat azt mutatja, hogy a helyiek féltek a gyermektől halála után” – mondta Dariusz Poliński, a toruńi Nikolausz Kopernikusz Egyetem régésze. A temetőben egy harmadik lakat is a felszínre került, de környékén csak szétszórt csontokat találtak.
A lelőhelyen nem találtak több ilyen gyermekcsontvázat, és valószínűleg egész Európában ez az egyetlen ilyen jellegű temetkezés – tette hozzá Poliński.
A feltárás alatt álló sírkert nem a falu bevett temetője volt, amely a templomhoz tartozó szentelt földön terült el, de elhelyezkedése nem ismert. A templomkertbe temetkezni drága volt, így aki ezt nem tudta megfizetni, azt máshol helyezték örök nyugalomra.
Ebben a kisebb temetőben földelték el az „elveszett lelkeket” is, messze a templomtól, még akkor is, ha meg tudtak volna fizetni egy drágább temetést. A tavaly megtalált „vámpírnő” például láthatóan gazdag volt: ruhájában a régészek aranyszálakat fedeztek fel, koponyáján pedig aranypettyeket találtak, ami arra utal, hogy aranytartalmú gyógyszert fogyasztott.
Poliński és csapata jelenleg a nő DNS-elemzésének eredményére vár, amiből többet tudhatnak majd meg róla; eddigi eredményeik azonban arra utalnak, hogy a nő súlyos beteg volt. Szeretnék továbbá elemezni a gyermek most fellelt maradványait is, akiről még nem tudják, hogy lány vagy fiú volt.
A halott gyermekek különösen erős félelmet váltottak ki az élőkből, akik úgy hitték, szellemként térhetnek vissza – különösen, ha a gyermek hirtelen vagy szokatlan módon halálozott el. Bár a tavaly talált nő és most a gyermek kapcsán is sokszor előkerült a „vámpír” jelző, Poliński elmondta, hogy ez a modern koncepció későbbi keletkezésű, és a 17. században nem használták.
Több gyermek csontjait is megtalálták az ásatás során, de a maradványokat láthatólag már korábban megzavarták, további teljes gyermekcsontvázat pedig nem találtak. Egy állkapocstöredék zöldre színeződve került elő: a régészek szerint ez a korban gyakori szokás eredménye, amely szerint rézpénzzel a szájában temették el a gyermeket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.