2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Különös holttesteket találtak a Temze folyó torkolatában

2025. február 24. 11:20 Múlt-kor

a nemrégiben végzett régészeti vizsgálat kimutatta, hogy a London városát átszelő Temze folyót évezredeken át holttestek eltüntetésére használták.

Temze
A Temze folyó napjainkban (Wikipédia / DAVID ILIFF / CC BY-SA 3.0)

A Temze ősidők óta London lelke: kereskedelmi útvonalként, természetes határként és élelemforrásként szolgált a mellette lakók számára. Azonban háborgó víz alatt elképesztő titok rejtőzött, melyet a régészek csak nemrégiben tártak fel. A friss tanulmány szerint a bronzkortól egészen napjainkig emberi holttesteket dobtak a folyóba. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy miért?

A Temze medrében szétszórt csontok százai már korábban is ismertek voltak a szakemberek előtt, akik a 19. század óta tanulmányozták azokat, de az új radiokarbonos kormeghatározó elemzés sok segítséget nyújtott számukra.

A kutatók megállapították, hogy a Temzében talált maradványok közel 6000 éves időszakot ölelnek fel, körülbelül Kr.e. 4000-től 1800-ig. A legnagyobb koncentrációban, azonban a bronzkorból (Kr.e. 2300 - Kr.e. 800) és a vaskorból (Kr.e 800 - Kr.e. 43) származtak a holttestek, amelyek a folyó magasabb szakaszainál feltűnően nagy számban fordultak elő.

Áldozatok, kivégzések vagy elkerülhetetlen sors?

A víz temetkezési rituálékban való használata jól dokumentált jelenség számos ókori európai kultúrában. A skandináv tőzeglápokban például olyan emberek holttestét őrizték meg, akiket a jelek szerint szertartásokon áldoztak fel. A római hódítás előtti Britanniában pedig a mocsarakat és folyókat szent helyeknek tekintették, ahol emberáldozatokat is bemutattak.

A Temzében talált maradványok arra utalnak, hogy az emebrek valószínűleg erőszakos halált szenvedtek el. A csontokon talált törések és vágások arra utalnak, hogy ezek az egyének konfliktus vagy rituális szertartás áldozatai lehettek. Különösen a vaskorban voltak gyakoriak a szűkös élelem források körüli viták, és lehetséges, hogy e holttestek némelyike a területekért folytatott ősi összecsapásokban vesztette életét.

Más elméletek szerint a holttestek olyan emberekhez tartozhattak, akiket gyilkosság vagy árulás miatt végeztek ki, vagy akár olyanokhoz is, akik a folyóba fulladtak, és a maradványaikat az évszázadok során lefelé sodorta a víz. Az az elképzelés is felmerült, hogy a Temze partján természetes temetkezési helyek lehettek és a folyó áradása során az emberi maradványokat elsodorta a víz.

Az élet és halál közötti határvonal

Az eddigi leletek szélesebb, Északnyugat-Európában is megfigyelhető jelenségbe illeszkednek: a víz és a halál sajátos kapcsolatába. A történelem előtti időkben a folyók nemcsak a kereskedelem színterei voltak, hanem a földi élet és a túlvilág közötti szimbolikus határok is. Egyes kultúrákban úgy vélték, hogy a vízbe dobott holttestekkel megkönnyítik a halottak átmenetét a túlvilágra, vagy megbékítik az isteneket.

Ez a jelenség nem korlátozódott pusztán az ókorra. A középkorban és az újkorban a Temzén továbbra is rejtélyes halálesetek történtek. Rabokat, boszorkányokat és eretnekeket dobtak a folyó vizébe büntetésül, és a közelmúltban is találtak a Temze felszínén úszó rejtélyes holttesteket.

A kutatás következő lépései

A régészek azt tervezik, hogy részletesen elemzik a megtalált csontokon lévő sérüléseket, hogy meghatározzák a halálesetek jellegét. A megtalált holttestek földrajzi helyeit is vizsgálni fogják, hogy megértsék, voltak-e konkrét rituális vagy kivégzési helyszínek.

A Temze számos civilizáció felemelkedésének és bukásának egyaránt tanúja volt. Ez a felfedezés nemcsak London történetét írja át, hanem egy nyugtalanító kérdéssel is szembesít bennünket: milyen további rejtélyek várnak még felfedezésre?

A muyinteresante.com cikke alapján.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!