Léggömbök, léghajók és Zeppelinek Budapest fölött
2021. november 29. 16:40
Korábban
Léghajó az Iparcsarnok légterében
1905. A beköszöntő 20. század magával hozta a földi és légi közlekedés forradalmát. Az 1900-as évek elején a városligeti Iparcsarnok volt a helyszíne az egyre nagyobb szabású automobil-kiállításoknak, amelyeken nem csupán a különféle gépkocsikat mutatták be, hanem a légi közlekedés hazai és külföldi eszközeit és azok gyártóit is felvonultatták.
Az 1905 májusában rendezett Nemzetközi Automobil Kiállítás, amelyet József Ágost főherceg nyitott meg, rengeteg nézőt vonzott. A kiállításnak külön léghajóosztálya volt, amelyet a Vasárnapi Ujság tudósítója így mutatott be:
„Nem csak automobil-járművek s azokhoz tartozó eszközök, készülékek gazdag gyűjteménye látható a kiállításon, hanem léghajók, repülő gépek is. Ott van az ismert Turul, valamint többféle gömb- és körtealaku léghajó kis mintája, s nem hiányzik a világhírre jutott André és Santos Dumont léghajójának mintája sem. Ki vannak állítva léghajókban használt meteorológiai műszerek és készülékek, felszerelési tárgyak, a Magyar Aéro club által három éven át rendezett légiutazások átnézete, valamint sok fénykép felvétel. Ott van Lipót Salvator főherczeg gömbléghajója is. Egy 1000 köbméteres gömb és egy 600 köbméteres sárkányhajó teljes felszerelésével. Nagy tömegével hat a Lorenc és Lorenc budapesti czég 300 lóerejű léghajómotora két hatalmas légcsavarral.”
Az Iparcsarnok belső terében lebegő hatalmas, szivar alakú léghajó valóban különleges látványosságnak számított. A kiállítás ideje alatt légballonos felszállást és nagy érdeklődéssel kísért, automobilos léghajóüldözést is rendeztek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


fasizmus
- Négyórás beszédet tartott az utolsó szó jogán a nemzetvesztő Szálasi Ferenc
- Merényletek sorát élte túl hihetetlen szerencsével Mussolini
- Az életébe került Mussolini vejének, hogy szembefordult apósával
- A Franco-rezsim által elkobzott műkincsek ügyében nyomoz a madridi Prado múzeum
- Nyitónapján szakította félbe a háború az első cannes-i filmfesztivált
- A diktátor veje
- Hiába a végeláthatatlan bűnlajstrom, nem bánta meg tetteit a nemzetvesztő Szálasi Ferenc
- Nem egyszer kijátszotta a halált, végzetét mégsem kerülhette el Mussolini
- A háborús kudarcok hatására saját pártja is Mussolini ellen fordult, a németek bábjaként érte a vég
- Rejtélyes módon halt meg Amelia Earhart, a levegő koronázatlan királynője 18:05
- Egy valódi maja sírkamra is előkerült a maja vasút építése során 15:07
- Elképesztő hajsza folyt a nácik által elrabolt kincsek után 14:20
- Csírájában fojtotta el Mansfeld Péter fegyveres csoportját a megtorló állam 09:50
- Kudarcba fulladt a Tanácsköztársaság, az első szocialista kísérlet Magyarországon 08:20
- Jászai Marival is hírbe hozták a norvég irodalom óriását, Ibsent tegnap
- Talán sohasem tudjuk meg, mi miatt fordult vissza Hannibál Róma kapujában tegnap
- Folytatják a holokausztmúzeum építését az egykori Mussolini-villa közelében tegnap