2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Képeken a délvidéki megszállás kerékpáros honvédei

2023. április 11. 08:22 Dr. Tósoky Balázs

Húsvéti ajándék Hitlernek

A németek szívesen vették volna, ha a magyar Gyorshadtest német vezénylés alá kerül, így biztosítva annak részvételét a balkáni háborúban. Erről már 1941. április 12-én érdeklődtek a magyar vezérkarnál, majd másnap maga Hitler küldött üzenetet Horthynak:

„Főméltóságú Uram! Sietve szeretném Főméltóságod hozzájárulását kérni az alábbiakhoz:
1. A magyar hadsereg zöme – mivel a Szerbia elleni további hadművelethez már nincs rá szükség – megállítandó a Dráva-Duna általános vonalon. 2. Az 1. és a 2. gépkocsizó dandárokból álló gyorshadtest vegyen továbbra is részt a német motorizált egységek hadműveleteiben, a német hadsereg kötelékében. A jugoszláv állam teljes összeomlása talán már a mai napon befejezett ténynek tekinthető. Úgy gondolom, ez mindannyiunk számára a legjobb húsvéti ajándék...”

A magyar döntés végül a hadtestnek a műveleti területről való kivonása lett, ugyanakkor Hitler igényeit szem előtt tartva annak parancsnoksága, az 1. és 2. gépkocsizó dandár a kerékpáros zászlóaljak kivételével, továbbá a hadtest közvetlen tüzér, légvédelmi tüzér, műszaki, híradó, valamint a vonat gépkocsizó egységei német alárendeltségbe kerültek.

Mivel Károly alakulatára a németeknek nem volt a továbbiakban szüksége, másrészt a Gyorshadtest pár nap alatt végrehajtotta a Délvidék megszállását, a dunai átkelés után a 16. zászlóalj visszatérhetett a Bácskába. Kerékpárosaink ismét átkeltek a folyón, ezúttal nyugodtabbnak tűnő körülmények között: a katonák mellett lovaskocsin utazó civilek is szerepelnek az egyik képen.

Harci verseny

A zászlóalj Újvidéken (Нови Сад) keresztül – a Sidtől mintegy 80 kilométerre lévő – Temerinbe érkezett, majd (ismét) Újvidéken állapodott meg egy időre, egészen 1941. június végéig. A temerini napok végre némi pihenést is hoztak a sokat próbált kerékpárosoknak. Családoknál szállásolták el őket, ám „vendéglátók” a fotókon megörökített rendkívül merev tekintetükkel – érthetően – nem tűnnek különösebben boldognak, ellentétben honvédeinkkel).

A magyarok Temerinben díszszemlét is tartottak, ezen a kerékpárosok mellett népviseletbe öltözött kisgyermekek is részt vettek. Kerékpáros járőrversenyhez is volt kedvük és főleg erejük: mély vizesárkon úszva keltek át, vállukon vitték járművüket, több méter mély agyagos, sáros árkokon kapaszkodtak keresztül. Nyilván valahogyan fenn kellett tartani a harci kedvet és elszántságot. A győztes raj némi szabad eltávozást kapott, ezen a programon fényképezte le Károly az újvidéki báni palotát is. Mindeközben nem lehet elfelejtkezni arról, hogy mikor és hol járunk: a következő képsorok már az Újvidék környéki felrobbantott hidakat ábrázolják, Pétervárad (Петроварадин) épp ezért nem volt már közvetlenül elérhető.

A relatív idilli állapotnak Németország Szovjetunió ellen 1941. június 22-én megindított hadművelete vetett véget. A kerékpáros zászlóaljat vonaton Rahóra szállították, majd a Kárpátokon átkelve Galíciába vezényelték. A katonák állapota, felszerelések hiánya ekkor már alkalmatlanná tette az alakulatot a tényleges harcra, így azt kivonták a hadműveletekből, végül 1941 decemberében megszüntették. A délvidéki kaland végső mérlege: a magyar egységek (a többszörös túlerejük ellenére is) a halottakkal és súlyos sebesültekkel együtt 467 főt veszítettek, amiről azonban a fotóalbum nem ad információkat.

Károly megjárta az orosz frontot, majd 1945 tavaszán Pozsonynál főhadnagyként esett orosz fogságba. Testvérei, Elemér és László gyakran érdeklődtek a pályaudvaron a hazatérő katonaruhás emberektől, tudnak-e valamit a hozzátartozójukról. Egy alkalommal aztán sikerült egy igazán hiteles forrásra találniuk, ugyanis magát a csontig lesoványodott bátyjukat kérdezték meg, aki így válaszolt „Nem ismersz meg, Elemér? én vagyok az…”. Károly 1947 Húsvétján, 33 évesen térhetett csak vissza Magyarországra az orosz hadifogságból, mindössze 47 kg-os súllyal. Egészsége megsínylette a háborús éveket, és a két év orosz fogságot, hatvanévesen hunyt el 1974-ben. Két fia után unokái és dédunokái is kegyelettel őrzik emlékét – erre szerettem volna írásommal magam is kísérletet tenni.

(Tósoky Károly három további második világháborús fotónaplóját a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Fotóarchívuma őrzi. Köszönöm az intézménytől kapott támogatást és segítséget.)

Felhasznált irodalom:

Gallai Ferenc visszaemlékezése (3. fejezet). https://gallai.net/3-fejezet

Fekete Vilmos: A szegedi Damjanich János 16. kerékpáros zászlóalj 1939-1941 között. https://gallai.net/ami-minket-illet/nagyapam-naploja/damjanich-janos-16-kerekparos-zaszloalj

Horthy Miklós: Emlékirataim.  Budapest, 1990.

Horváth Csaba – Lengyel Ferenc: A délvidéki hadművelet 1941. április, Debrecen, 2003.

Jugoszláv gépek légitámadása Szeged ellen. Délmagyarország, 1941. április 8., 3.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Tósoky Károly hadnagy 1942-ben (HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Fotóarchívuma D-I-54/97329/57)A 16. honvéd kerékpáros zászlóalj délvidéki útja Tósoky Károly kézzel rajzolt térképén (magántulajdon)A szegedi vasúti raktár az 1941. április 7-ei bombatámadás után (magántulajdon)Szeged bombázásakor lelőtt szerb repülőgép roncsa (magántulajdon)Szerb repülős százados holtteste (magántulajdon)Honvédek a határátlépés előtt (magántulajdon)Szerb őrház tűzérségi támadás után (magántulajdon)Terepviszonyok (magántulajdon)Bácstopolya a bevonuláskor (magántulajdon)Szerb foglyok (magántulajdon)Belövést kapott iskola Szőregen (magántulajdon)Szerb „kiserőd” (magántulajdon)10,5 cm-es (Göring) 37 M könnyűtarack vontatása (magántulajdon)Tósoky Károly szakasza (magántulajdon)Civilek átszállítása a Dunán (magántulajdon)Álcázott szerb erőd (magántulajdon)Temerini „vendéglátók” (magántulajdon)Díszszemle Temerinben (magántulajdon)Népviseletbe öltözött kislányok Temerinben (magántulajdon)Kerékpáros járőrverseny (magántulajdon)A járőrversenyen győztes raj (magántulajdon)Az újvidéki báni palota (magántulajdon)Újvidék környékén felrobbantott híd (magántulajdon)Az újvidéki hangár német légitámadás után (magántulajdon)39 M Csaba felderítő páncélgépkocsi (magántulajdon)38 M Toldi könnyűharckocsi (magántulajdon)Tábori szakácsok Kisnaményban (magántulajdon)38 M Botond terepjáró tehergépkocsi (magántulajdon)Átkelés a Tiszán (magántulajdon)
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár