Így látta a két háború közti Magyarországot az Andrássyak közé beházasuló svéd grófnő
2020. augusztus 30. 08:23 Simon Beáta
Korábban
Koronázási hintó a citromsárga repülőtéri traktor mögött
1944. december 20-án jelent meg a Kincses Újság utolsó száma. Ekkor az oroszok már a Városligetig jutottak. Egy vasúti tiszt barátjuk értesítette Andrássy Imrét, hogy nyugat felé egy országút részben szabad. A grófné még beszaladt apósa kastélyába a csodatévő krasznahorkai Madonna-festményért, szükség is volt útjuk során a családi ereklye képességeire.
A házaspár sikeresen eljutott az osztrák határtól ötven kilométernyire fekvő Kenyeribe. A birtokon repülőteret hoztak létre, a magyar pilótákon kívül itt állomásozott a híres német Immelman repülőszázad, ők tartották a harckocsikilövés világrekordját. Március végén az orosz páncélosok közeledte miatt evakuálni kellett a repülőteret és a kastélyt. Összetákolt kocsikon, cséplőgépkerekeken indultak útnak a menetparancsot kapott pilótákkal együtt Cenk felé.
A Széchényiek már nem tartózkodtak ott. Mivel a motoros járműveket a hadsereg kisajátította, a kocsimúzeum aranyozott, girlandokkal díszített, ezúttal kolbásszal és kézigránáttal telepakolt koronázási hintóját kötötték a citromsárga repülőtéri traktor után.
A lángoló Sopronban Wallenberget keresték, sikertelenül. Végre átjutottak a határon, s megkezdődött a hónapokig tartó kimerítő hajsza éhezve, fázva az Alpokon keresztül. Wiener Neustadtban az SS-parancsnok likvidálással fenyegetőzött, ha továbbindulnak. Mikor eltűntek a németek, lánya tiltakozása ellenére, miszerint indulási parancsot csak tiszt adhat, a grófné elkiáltotta magát: „Előre!”, s ezzel felrázta a sorsába beletörődő csapatot.
Imre lemaradt a nehéz társzekérrel, ezért a következő városban felesége a rúzsával írta fel egy ház falára, melyik úton mennek Mariazellbe. A kegyhely apátja felháborító érzéketlenséggel kérdezte: „Tulajdonképpen miért menekültek el? Nem történik semmi rendkívüli. Azon kívül, hogy az oroszok kicsit illetlenül bánnak a nőkkel.”
A grófné érthető módon különösen sokat foglalkozott az orosz katonák által elkövetett nők elleni erőszakkal. Sógornője, gyönyörű fiatal menyasszony unokahúga, számos ismerőse osztozott „milliónyi magyar nő sorsában”. A német kapituláció után hónapokig egy vadászház biztonságában éltek, majd 1945 őszén leköltöztek Klagenfurtba, ahol az asszony a Vöröskeresztnél talált titkári állást. A várost „elárasztották a világ minden sarkából ide érkező menekültek”.
Megismerte a 12 éves Pistát, aki azzal kereste a betevőjét, hogy küldeményeket csempészett át a vasfüggönyön. A kis Pista hiába imádkozott, elveszítette az egész családját. Stellának ez adta az ötletet, hogy elzarándokoljon Rómába a pápához segítséget kérni a számkivetettek számára. Később visszaemlékezését is ennek szellemében vetette papírra: „Egy éven át én is a földönfutóknak ehhez a sokaságához tartoztam, értük is írom ezt a könyvet, abban a reményben, hogy a világ segít rajtuk – amíg nem késő.”
1946 tavaszán érkeztek meg Svédországba. Stella örömében bukfencezett édesanyja ágyában. Évekkel később az asszony az Egyesült Államokba költözött, Imre csak az 1960-as években követhette. Megelőzve korukat részt vettek Telkes Mária napenergia-kutatásaiban. Stellát leginkább az érdekelte, hogy lehetne hasznosítani a fejlődő országokban. Andrássy Imre 1985-ben, felesége, a svéd grófnő 1998-ban hunyt el. Emléküket immár könyv is őrzi Magyarországon, s nem csak a letenyei parkban elültetett svéd virágok újra és újra kihajtó utódai, ahogy egykoron Stella jósolta.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
14. Az iszlám vallás kialakulása és főbb tanításai
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- 10 tény Irán múltjáról
- El Báb – A Kapu: Egy ezredéves várakozás beteljesedése
- Az iszlám korai időszakából származó mecsetet találtak Izraelben
- A Közel-Kelet XIV. századi Marco Polója: Ibn Battuta 30 éves mekkai zarándoklata
- A lázongó janicsárok életének központjában az étel állt
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Hogyan készülhetett Mohamed előtt a világ legrégebbi Koránja?
- Jeltelen sírba temetnék Mohamed prófétát
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap