Hogyan próbálták biztosítani a munkára való koncentrálást a történelem során?
2020. március 26. 14:59 Múlt-kor
Korábban
Hírességek megoldásai
Démoszthenész athéni politikus és szónok volt a Kr. e. 4. században – eleinte azonban beszédhibával küzdött, amelyet csak különleges módszerrel tudott legyőzni: kavicsokat tett a szájába, és így gyakorolta beszédeit fel-alá sétálva reggelente a tengerparton.
Módszere végül eredménnyel járt: sikeresen meg tudta védeni örökösödési jogát édesapja halála után, nyilvános beszédei pedig nagy szerepet játszottak abban, hogy Athén szembeszállt a terjeszkedő Makedóniával.
Az Egyesült Államok egyik leghíresebb „alapító atyja”, a polihisztor Benjamin Franklin minden reggel „légfürdőt” vett – anyaszült meztelenül állt egy órán keresztül nyitott ablaknál, az időjárástól függetlenül, egész évben.
Állítása szerint e módszer megakadályozta a betegségek kialakulását, mint például a megfázásét vagy az influenzáét, és minden ismerősének javasolta – valamiért azonban mégsem jött divatba.
Ernest Hemingway amerikai író híres volt arról, hogy állva szeretett írni. Nem ő volt azonban az egyetlen – Søren Kierkegaard dán filozófus, Charles Dickens angol író, Virginia Woolf amerikai írónő és Winston Churchill brit politikus is ugyanennek a szokásnak voltak hívei.
Napjainkban több kutatás is afelé mutat, hogy az állva végzett munka csökkenti a hátfájást, javítja a vérkeringést, és a vércukor-háztartásra is jó hatással lehet, továbbá megakadályozhatja az elhízást.
Thomas Edison mindössze négy órát aludt éjszakánként, és a napközbeni rövid, 20 perces erőgyűjtő alvásokra esküdött. Napjaink tudományos kutatásai arra jutottak, valódi pozitív hatásai vannak a napközbeni rövid szundításoknak: növelik a figyelmet és a koncentrálóképességet, de javítják a memóriát és a tanulási készségeket is.
Mindemellett csökkentik a vérnyomást és a stresszt is. Könnyen lehet, hogy szerepük volt abban, hogy Edison korának legnagyobb feltalálója volt, aki állandó újítással töltötte idejét.
Egy dolog a fentiek alapján egészen biztos: nincs általános recept, és minden munkásságáról híres történelmi személy saját maga találta meg a módját annak, hogy kihozza magából a maximumot. Módszereik számukra tökéletesnek bizonyultak, mások esetében azonban korántsem biztos, hogy beválnának.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20