Háziállatként tarthatták az indiánok a nyakláncos hiúzt
2015. július 9. 16:03
Régészek egy fiatalon elpusztult hiúz maradványaira bukkantak egy Illinois államban feltárt 2000 éves sírdombban. A nyaklánccal a nyakában eltemetett állatot az amerikai indián őslakosok valószínűleg megszelídítették, és korai haláláig háziállatként tartották.
Korábban
Az állatsírt egy indián sírkomplexum részeként találták meg a kutatók, mely sírok a Hopewell-kultúrához tartozó amerikai őslakos indiánokhoz köthetők. Az Hopewell-indiánok a mai Ohiótól Floridáig húzódó területen éltek, és bár nyelvükben és szokásaikban különbözhettek régiónként, jellegzetes fazekasságuk és művészetük - például állatalakot formázó pipáik és a fényes, csillámpalaszerű anyagból kifaragott állatszobraik - révén jól elkülöníthetők a több indián kultúrától.
Amikor a régészek az egyik sírban megtalálták a kagylókból és medvefogakból álló nyakláncot viselő kisállat tetemét, azt gondolták, hogy - mivel a Hopewell-indiánok gyakran temettek kutyákat halottaik mellé - ismét egy kutyával van dolguk. A kutyákat azonban általában a falvak szélén, és nem az emberek temetkezési helyéül szolgáló sírkomplexumba hantolták el, amikor pedig Angela Perri, a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet régésze jobban megvizsgálta csontvázat, a fogazat alapján rájött, hogy ezúttal valamilyen macskaféle csontvázát találták meg. Kiderült, hogy egy - feltehetően - 4-7 hónapos hiúzról van szó.
Könnyen elképzelhető, hogy a hiúz árvává vált, de az sem kizárt, hogy az indiánok egyszerűen megölték az anyját, hogy megszelídíthessék az állatot. Mivel a csontvázon nem találtak vágásnyomokat, a kutatók feltételezik, hogy az állatok nem áldozták fel. Temetéskor a hiúz mancsait egymásra helyezték, ami alapján arra következtethetünk, hogy nagy tiszteletben tartották az állatot. Perri szerint a különleges sír és a nyaklánc arra utal, hogy a hiúzt feltételezhetően háziállatként tartották. A szakértő szerint az állatot valószínűleg nem megfelelő módon etették, ezért halhatott meg ilyen fiatalon. Bár a hiúz feltehetően egy gyerek háziállata volt, a sírt méretei miatt csakis felnőttek áshatták ki.
A kutatók tudomása szerint ez az egyetlen hasonló vadmacska temetkezési hely, amelyet valaha feltártak. Bár a régészcsapat további információszerzés céljából a csontok vizsgálatát tervezi, a kutatások folytatása könnyedén meghiúsulhat, mivel Illinois kormányzója az Illinois-i Állami Múzeum bezárását tervezi - tette hozzá Perri.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap