Házasságba kényszerítéssel és terrorakcióval is próbálkoztak túlvilági szellemek az újkori Nagy-Britanniában
2019. december 12. 17:45 Múlt-kor
Korábban
Amikor egy jóakaró szellem járja a temetőt
Míg egyesek saját előnyükre és mások kárára bocsátkoztak szellemekkel kapcsolatos átverésekbe, mások ennél nemesebb célzattal ijesztgettek.
1815-ben a The Times című hírlaphoz egyre több hír érkezett arról, hogy a Holborn negyedben található Szent András-templomban és a hozzá tartozó temetőben éjszakánként egy szellem kísért.
Idővel a lap már arról írt, esténként egyre nagyobb „alacsonyabb osztályú” tömeg gyűlik össze a templomkertnél, hogy láthassa a jelenséget.
Egy este aztán általános riadalom tört ki a bámészkodók közt: megjelent a szellem, amely a sírkövek közt járva hisztérikus nevetést, valamint „síri nyögéseket” hallatott.
Végül rendőrök is érkeztek a helyszínre, akik félelem nélkül megközelítették a titokzatos alakot. Kiderült, hogy valójában egy fehér nadrágot, inget és sapkát viselő fiatalemberrel állnak szemben.
A letartóztatott kamasz a 16 éves James Cainessként azonosította magát a hatóságok előtt, és elmagyarázta, hogy egy úriember korábban pénzt adott neki, hogy menjen be a temetőbe éjjel, és vizsgálja ki a szellemjárást.
Miután megállapította, hogy az, amit annyian kísértetnek hittek, valójában csak a holdfény különös játéka volt egy sírkövön, úgy döntött, maga öltözik szellemnek, hogy felhívja a „hiszékeny sokaság” figyelmét.
Ezt követően azt tervezte, felfedi magát, hogy az emberek ráeszméljenek, a szellemek nem léteznek. Miután jónevű édesapja tanúskodott Cainess jó magaviselete mellett, a hatóságok büntetlenül szabadon engedték a fiút.
A fiatalember terve egybevágott a kora újkor számos felvilágosult szerzőjének véleményével, miszerint a babonák megcáfolása a közjót szolgálja.
John Locke például már 1693-ban arra biztatta olvasóit, ne engedjék, hogy szolgálóik szellemtörténeteket meséljenek gyermekeiknek, mert ezek miatt egész életükben félnek majd a sötétben.
Cainess is vélhetően felvilágosítani szerette volna szomszédjait alakításával, azonban nem számolt az első benyomások meghatározó erejével.
A fenti esetek mindegyikében végül a racionalitás győzedelmeskedett a hiedelmek felett, azonban az is kitűnik belőlük, mennyire könnyen végződhettek volna ennek ellenkezőjével is.
Ez meglehetősen gyakori lehetett, és az olyan esetek, amelyek során a megtévesztett ember elhitte, hogy a természetfelettivel van dolga, vélhetően ritkán kerültek a hatóságok látókörébe.
Napjainkban sem lehetetlen a szellemekkel való hisztéria keltése: elég belegondolni a brit BBC csatornán 1992-ben élő adásban forgatott dokumentumfilmként vetített (valójában előre felvett) Ghostwatch című alkotás által keltett országos botrányra, vagy a hasonlóképp valódi felvételnek beállított Ideglelés című 1999-es amerikai horrorfilm hatásaira.
A 18. és 19. századi Nagy-Britannia „szellemátverései” rávilágítanak a társadalom megosztottságára is mind a vallás, mind az anyagi helyzet mentén – a paranormális jelenségekbe vetett hit pedig mind az ellentétek szítására, mind a társadalmi előmenetelre „felhasználható” eszköznek bizonyult.
A túlvilág és a természetfeletti erők gondolata valószínűleg mindig is izgatni fogja az emberiség fantáziáját.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A Római Birodalom örökébe kívánt lépni hódításaival II. Mehmed szultán
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap