2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Házasságba kényszerítéssel és terrorakcióval is próbálkoztak túlvilági szellemek az újkori Nagy-Britanniában

2019. december 12. 17:45 Múlt-kor

Síron túli terrorizmus

A szellemek létének kérdése valószínűleg az emberiséggel egyidős vita. A többségében protestáns, az állami anglikán egyház által uralt Nagy-Britanniában a protestáns teológusoknak is megvolt rá a saját válaszuk: a szellemek léte katolikus babona, így a „szellemátveréseket” igyekeztek a lehető legtöbbször a „pápisták” szavahihetőségének megkérdőjelezésére felhasználni.

Se szeri, se száma nem volt a korabeli vallásos témájú irodalomban az olyan történeteknek, amelyekben katolikus papok hamis kísértetjárásokkal csaltak ki pénzt híveikből az elvégzendő ördögűzésért, vagy szellemnek öltözve szöktek be erényes szűzlányok hálószobáiba.

1733-ban egy igazán drámai ügyről jelentett egy Revolution Politicks („Forradalmi Politika”) című folyóirat. Az itt megjelent írás szerint katolikus hívők egy csoportja arról számolt be, kísértet zaklatja őket.

A szellem szerintük azt állította, addig nem nyugodhat, míg földi maradványait egy bizonyos Szent Kelemen-templom pulpitusa alá nem helyezik át. Miután a hívők „ajándékkal” járultak a helyi anglikán lelkész elé, az engedélyezte az exhumálást és az újratemetést, amelyek meg is történtek.

Az újratemetés éjszakáján aztán a lelkész azzal álmodott, hogy a templom lángokban áll. Felesége azt tanácsolta, aludjon tovább, azonban a férfi újra és újra a szörnyű látomással ébredt.

Végül úgy döntött, a végére jár: még az éjszaka felverte álmából a sírásót, akivel a templomhoz vonult, és felnyitották az új sírhelyet, majd a benne elhelyezett koporsót is.

Itt nem mindennapi látvány fogadta őket: holttest helyett „tűzlabdákat és más éghető dolgokat, valamint egy meggyújtott kanócot” találtak, „hogy a templom felrobbanjék.”

„Azt mondják egyesek” – folytatja a szerző, „hogy ez egy újabb intrika az Egyház ellen, mely ugyanolyan mély, mint a november ötödikei [Guy Fawkes és társainak „lőporos összeesküvése” 1605-ben]”.

Az egész szellemekkel, újratemetéssel és robbanószerekkel kapcsolatos történet minden bizonnyal kitaláció, jól mutatja azonban, a szellemek mennyire hasznos szerepet tölthettek be a vallási felekezetek egymásnak ellen való hergelésében

Az 1730-as években, amikor a protestáns angol lakosság egy lehetséges jakobita (katolikus) invázió árnyékában érezte magát, az ilyen történetek alátámasztották gyanújukat, miszerint a katolikusok az állam ellenségei.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Samuel Johnson (kép forrása: Wikimedia Commons)Kép forrása: eighteenthcenturyfiction.tumblr.comKép forrása: telegraph.co.ukKép forrása: Wikimedia CommonsKép forrása: rd.comKép forrása: cambridge.org

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár